Ciąć w grudniu czy nie? Na ten temat można długo rozważać i jest wiele czynników, które decydują o powodzeniu zabiegu. Niemniej spotkamy sadowników, którzy już teraz tną swoje sady.
Coraz większe grono sadowników rozpoczyna cięcie zimowe w grudniu. Niemniej, wynika to przede wszystkim z niedoboru siły roboczej i konieczności wykonania cięcia w ramach własnych sił – o ile to możliwe. Jeśli drzewa są w okresie spoczynku bezwzględnego to nie ma przeciwwskazań ku rozpoczęcia cięciu w grudniu.
Zapytaliśmy o zdanie sadowników. Na ponad 100 ankietowanych 73% rozważa rozpoczęcie cięcia w grudniu. Jedna czwarta nie ma zamiaru tego robić. Kilka osób nie ma zdania, a jeszcze inni skomentowali, że właśnie są w trakcie cięcia zimowego.
Najlepszym momentem zimowego cięcia jabłoni jest okres spoczynku bezwzględnego drzew. W zależności od odmiany i przebiegu sezonu drzewa wchodzą w ten stan już w listopadzie. Pamiętajmy, że to nie mróz jest w tym wypadku głównym czynnikiem, który o tym decyduje. Grudzień, styczeń i połowa pierwsza połowa lutego to czas w którym drzewa są najodporniejsze na ujemne temperatury – są fazie spoczynku bezwzględnego. Zatem jest to najlepszy czas na wykonanie cięcia zimowego.
Jako przykład warto zapoznać się z Antonówką, która w listopadzie wymazała w temperaturach – 20 stopni Celsjusza, w grudniu – 30 stopni Celsjusza, a w styczniu dopiero w temperaturze – 40 stopni Celsjusza.
Bardzo ciekawy artykuł. A ja myślałem że Antonówka jest nieśmiertelna.🙂 W 2006 roku miałem cię te szampiony i nie cięte obok siebie. Mróz bardziej uszkodził pnie nisko, niż cięte drzewa. Jedne i drugie miały tak samo uszkodzenie.