Ciepło w Polsce i Beneluksie, a mamy dopiero połowę lutego

stacja meteo

Wiosenny epizod w pogodzie trwa w Polsce od niedzieli. Jeszcze cieplej jest w Belgii i w Holandii. Jak na razie w prognozach pogody nie widać powrotu zimy. 

Od kilku dni w Belgii i Holandii panuje iście wiosenna aura. W zagłębiach produkcji sadowniczej temperatury sięgają od kilku dni nawet 13 stopni Celsjusza. W Polsce również momentami „czuć wiosnę”. Temperatury są nieco niższe. W poniedziałek jedna ze stacji w zagłębiu grójeckim zanotowała maksymalną temperaturę na poziomie 9,64 stopnia.

Taki przebieg pogody jest niebezpieczny zwłaszcza w połowie lutego. O ile w Holandii ryzyko zimy jest niskie to w Polsce jest inaczej. Wielokrotnie wiele marcowych dni w naszym kraju mijało pod znakiem znaczących spadków temperatury. Jest to szczególnie niebezpieczne dla upraw po zbyt wczesnym rozpoczęciu wegetacji.

W przypadku krajów Beneluksu większym problemem są szkodniki. Przede wszystkim miodówka gruszowa. Opisany przebieg pogody to w efekcie pierwsze loty miodówek i składanie jaj. Jeśli prognozy dla Polski się sprawdzą, to zasadne będzie wykonanie zabiegu glinką kaolinową: #1 Komunikat sadowniczy SAD24.pl – zabiegi glinką kaolinową na gruszach, 16.02.2022

temperatura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here