Tego mogliśmy się spodziewać... Cła na nawozy z Rosji będą wprowadzane powoli i stopniowo. Będą też liczne wyjątki. Natomiast w sprawie odwetowych ceł na USA, stanowcza i jednogłośna decyzja zapadła błyskawicznie.
Bedą cła na nawozy ze Wschodu
Komisja Europejska planuje wprowadzenie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy w wysokości do 430 euro za tonę. Oczekuje się, że wstępne, niższe taryfy wejdą w życie już w połowie roku. Później mają systematycznie rosnąć.
Bruksela planuje stopniowe włączanie kolejnych produktów do systemu celnego już w połowie 2025 roku. Od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. na różne preparaty i mieszanki mocznika i saletry amonowej obowiązywać będzie cło w wysokości 40 euro za tonę (około 170 zł). W przypadku czystych nawozów azotowych przewidziano stawkę 45 euro za tonę (około 190 zł).
Jeśli chodzi o ceny nawozów azotowych w Polsce to tej wiosny cła nie wpłyną jeszcze na rynek. W przyszłym roku wpływ ten będzie nieduży. Podaż i konkurencyjność cenowa nawozów ze wschodu będzie spadała stopniowo w długim okresie czasu. Czy do tego czasu zapanuje pokój na Ukrainie i w stosunkach handlowych znów nastąpi „odwilż”? Zobaczymy.
Będą też liczne wyjątki
W pewnym sensie przyzwyczailiśmy się do tego, że szumne i stanowcze zapowiedzi nie są tak szybko wprowadzane w życie, a sankcyjne listy mają liczne wyjątki. Tak będzie i tym razem. Jak wiemy Białoruś to znaczący producent nawozów potasowych na świecie. Kraj zaspokaja 15% światowego popytu. W efekcie, nawozy potasowe z Białorusi nie zostaną na razie objęte sankcjami.
Oprócz nawozów, unijni urzędnicy zapowiadali kilka tygodni temu, że du Unii Europejskiej nie trafią w przyszłości żadne rosyjskie i białoruskie produkty spożywcze. Także w tym przypadku zapowiedzi zdążyły się już nieco zmienić od stycznia. Dziś mówi się objęciu sankcjami miodu, produktów ubocznych produkcji cukru, orzechów i tłuszczy zwierzęcych. W przekazie z Brukseli nie ma już ani słowa o „słynnych” ogórkach i pomidorach szklarniowych, które okresowo zalewają rynki hurtowe w Polsce.
źródło: www.businessinsder.pl