Co przyniesie sezon wiśniowy 2024? Niższe plony to wyższe ceny skupu?

skup wiśni

Po niskich cenach truskawek, sadownicy liczą na wyższe dochody ze sprzedaży wiśni. Plonowanie będzie przeciętne lub niskie, a zakłady już teraz zainteresowane są owocami.

Jak będą ceny wiśni w Polsce?

Zbiory wczesnych, słodkich odmian rozpoczną się w naszym kraju najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu. Znacznie wcześniej dojrzeje także (dominująca) Łutówka. W naszej branży jak co roku krążą plotki o wyjściowych cenach skupu. Niezależnie od źródła informacji, nie mówi się o niskich czy przeciętnych cenach, to znaczy poniżej 3,00 zł za kilogram.

Jednak znacznie ciekawsze są informacje, które przekazują nam przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem z przetwórniami. Po pierwsze potwierdzają oni, że zainteresowanie zakładów truskawkami jest tak naprawdę trudne do oceny, ponieważ firmy nie rywalizują o surowiec. Jak wiemy, równocześnie nieco wzrosły ceny skupu.

Po drugie, już teraz notowane jest zainteresowanie wiśniami. Telefony do dostawców o plonowanie i ewentualne dostawy na 3 – 4 tygodnie przed sezonem to bez wątpienia dobry prognostyk dla wyjściowych cen. Plantatorzy najlepiej wiedzą, że tegoroczne plonowanie będzie dalekie od możliwości gatunku. Lokalnie, wiśni praktycznie nie będzie…

Mroźnia zawsze chce kupić jak najtaniej

Lada dzień rozpoczną się zbiory wiśni w Serbii. Tegoroczne plony są w nieznacznym stopniu ograniczone przez przymrozki oraz lokalnie przez gradobicia i kwietniowe, intensywne opady śniegu.

Im bliżej początku zbiorów, tym więcej mówi się o wyjściowych cenach skupu. Krążą mniej lub bardziej wiarygodne plotki. W Serbii ze strony przetwórców rozpowszechniane są informacje o cenach rzędu 1,47 – 2,21 zł/kg (40 – 60 dinarów). Równocześnie naukowcy wyliczyli koszt produkcji na około 1,91 zł/kg (52 dinary).

źródło: www.agrotv.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here