Co słychać w hurcie? Bronisze 06.10.2021

jabłka na Broniszach

„4 alejki i poprzeczka”. Właśnie tak odpowiadali sadownicy zapytani przez nas, jak wygląda podaż jabłek na rynku hurtowym w Broniszach. 

Celeste, Cortland, Lobo i Boskoop. Oferując te cztery odmiany w wysokiej jakości możemy liczyć na stosunkowo szybki powrót do domu. Ceny wspomnianych odmian wynoszą najczęściej 30 zł za 15 kilogramową skrzynkę (2,00 zł/kg). W przypadku sprzedaży mniejszych ilości można liczyć maksymalnie na 35 zł (2,33 zł/kg). Pomijając Celeste, która osiąga wyższe ceny ze względu na spadającą podaż, powtarza się schemat z minionych sezonów.

Podaż jabłek stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o popularne odmiany ceny kształtują się na poziomie poniżej 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). Dotyczy to Szampiona, Ligola, Red Jonaprinca, Jonagoreda i innych. Nierzadko jabłka są sprzedawane po 15 zł (1,00 zł/kg) i mniej. W takiej sytuacji, jak podkreślają sadownicy, swoje trzeba odstać.

Stabilne są ceny śliwek. Węgierka kosztuje od 2,00 do 4,00 zł za kilogram w zależności od jakości. Odmiany wielkoowocowe (TopHit) kosztują od 3,00 do 5,00 zł za kilogram. Nieco staniały gruszki odmiany Konferencja. Część zbiorów trafia na rynek bezpośrednio po zbiorach i to jest przyczyną spadków. Maksymalne stawki za wysokiej jakości gruszki spadły do 60 zł za skrzynkę (3,00 zł/kg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here