Co słychać w hurcie? Bronisze 08.11.2021

Rynek hurtowy jabłek w Broniszach - aktualne ceny

Na początku tego tygodnia popyt na jabłka jest nieco wyższy. Jest to jednak spowodowane nadchodzącym długim weekendem. Podaż jabłek nadal jest duża.

Podaż jabłek i paleta oferowanych odmian na rynku w Broniszach są nadal duże. Sadownicy sprzedają jabłka również na alejkach dla owoców miękkich. Niemniej krótszy tydzień w handlu skutkuje nieco większym popytem. Wczoraj z rynku wyjechał duży wolumen jabłek. Dziś rano biorąc pod uwagę dużą podaż handel był oceniany przez sadowników jako dosyć płynny.

Tradycyjnie najwyższe ceny dotyczą Boskoopa i Cortlanda. Za odmiany można otrzymać maksymalnie 30 – 35 zł za 15 kilogramową skrzynkę (2,00 – 2,33 zł/kg). Z grona najdroższych odmian w porównaniu z ubiegłym sezonem jak na razie wypadł Empire i Lobo. Ich ceny są nieco niższe i w przypadku wysokiej jakości wynoszą najczęściej 25 zł – 1,66 zł/kg.

Dziś pomimo niskich cen dobrym popytem cieszy się Szampion. 15 kilogramowa skrzynka sprzedawana jest najczęściej po 15 zł – 1,00 zł/kg. Nieco droższy jest Ligol, maksymalnie kosztuje 20 zł – 1,33 zł/kg. Wysokiej jakości Alwę sadownicy sprzedają po 25 zł – 1,66 zł/kg. Tu warunkiem jest pełne i intensywne wybarwienie partii.

Znikomym zainteresowaniem cieszą się natomiast najmniejsze jabłka. Staje się to swego rodzaju normą w okresach dużej podaży. Popularne odmiany są niemalże niesprzedawalne. Przykładowo sadownicy wyceniają skrzynkę drobnego Szampiona na 10 zł – 0,66 zł/kg. Mimo to zainteresowanie i zbyt są znikome. Jak dodają producenci, w obecnej sytuacji rynkowej transport i oferowanie takich jabłek nie mają sensu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here