Coraz mniej Goldena, coraz więcej Gali

Gala Royal

W europejskich sadach ubywa Goldena, a przybywa Gali. Ten trend odmianowy utrwala się na Starym Kontynencie. W Polsce natomiast kosztem Idareda „fotel” lidera przejął Red Jonaprince… 

Jeśli chodzi o strukturę odmian jabłoni w Europie to główny trend, jaki ukazują nam statystyki dotyczy najpopularniejszych z nich. W dużym skrócie możemy powiedzieć, że ubywa nasadzeń Goldena Deliociousa, a przybywa Gali. Widać to wyraźnie na wykresie niżej.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent

Jak widzimy, produkcja Goldena Deliciousa spadła przez ostatnie 10 lat z ponad 2,5 miliona ton do nieco ponad 2,0 milionów ton. W tym miejscu notujemy przyrost produkcji Gali o około 500 000 ton. Analizując wykres można przypuszczać, że za kilka lat to Gala stanie się dominującą odmianą w Europie. Decyzje polskich sadowników również aktywnie przyczyniają się do takiego scenariusza.

Jasnoniebieska linia reprezentująca wolumen produkcji odmiany Idared dotyczy przede wszystkim Polski. Do niedawna była to wiodąca odmiana w naszym kraju, co wynikało z eksportu do Rosji. Masowe karczowanie kwater Idareda w Polsce w ostatnich latach widać doskonale także na wykresie. Niedawno „fotel” lidera przejął Red Jonaprince. Jako ciekawostkę warto dodać, że Idared pozostał wiodącą odmianą jedynie na Węgrzech.

Produkcja przekraczająca 10 000 ton dotyczy jedynie 25 odmian. Podczas gdy we Włoszech i Francji dominuje Golden Delicious to w krajach Beneluksu i w Niemczech dominuje grupa Jonagolda. Na Zachodzie przybywa odmian klubowych. Co ciekawe, procentowo najwięcej sadów z nowymi odmianami rośnie w Danii (28%), jednak tam całkowita produkcja nie jest duża.

odmiany w Europie

źródło: USDA / European Union: Fresh deciodous fruit annual

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here