Coraz wyraźniej widać efekty ostatniego gradobicia [Zdjęcia]

uszkodzenia po gradzie

Wraz z upływem dni w sadach widać coraz więcej uszkodzeń po ostatnich gradobiciach. Chociaż początkowo wydawało się, że nie ma widocznych szkód, kolejne dni pokazują, że nawet kilkuminutowy drobny grad wyrządził straty.

Koniec maja przyniósł w zagłębiu grójeckim gradobicia, które wystąpiły w kilkunastokilometrowym pasie od Białej Rawskiej do Warki. Gradziny miejscami osiągały maksymalną średnice 1 centymetra. Lokalnie grad spadł pamiętnego wieczoru (27 maja) dwu lub nawet trzykrotnie. Otrzymujemy również sygnały, że zainteresowanie ubezpieczeniami ze strony sadowników znacząco wzrosło w ostatnim czasie. 

Wraz z upływem dni, w sadach widać coraz więcej uszkodzeń. Są one oczywiście bardzo zróżnicowane od lokalizacji. Niemniej niezależnie od rejonu, im sad jest młodszy, tym więcej uszkodzeń jest notowanych. Zdjęcia wykonano w dwuletniej kwaterze odmiany Empire. Tu „trafionych” zostało około 10% owoców. Uszkodzenia widoczne w tej fazie sezonu praktycznie dyskwalifikują sfotografowane owoce z rynku deserowego.

Zdjęcia pochodzą z miejscowości Mogielnica w powiecie grójeckim. Tu grad padał maksymalnie przez 10 minut, a średnica gradzin nie przekraczała 5 milimetrów. Najgorzej sytuacja wygląda jednak w okolicy Warki. Obszar z największym odsetkiem uszkodzeń mniej więcej określają miejscowości: Hornigi – Gośniewice – Piaseczno – Pilica – Ostrołęka – Dębnowola. 

Kolejne zdjęcia zostały wykonane na śliwach odmiany Bluefree i wiśniach odmiany Łutówka. Tu odsetek uszkodzonych owoców jest podobny – do 10%. Ponadto spada on wraz z rozmiarami drzew. 

Część sadowników twierdzi, że tegoroczny potencjał plonu w przypadku jabłoni nadal jest dosyć duży. Ostatnie gradobicie wystąpiło lokalnie i nie było bardzo intensywne. W związku z powyższym nie ma znaczącego wpływu na całe krajowe plony w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że to dopiero maj. Analizując minione sezony możemy powiedzieć, że przed nami jeszcze 4 miesiące, w których mogą wystąpić gradobicia. 

uszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzieuszkodzenia po gradzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here