Czas Paulareda i Deliakatesa

delikates

Zanim na rykach hurtowych będą dominowały odmiany jesienne prym wiodą Paulared i Delikates. Powoli zaczyna dołączać do nich Gala. Niektóre oferty kupna już teraz nie pokrywają kosztów produkcji.

Na rynku hurtowym w Broniszach ceny Delikatesa najwyższej jakości wahają się od 25 do 30 złotych za 15 kilogramową skrzynkę. Zatem sadownicy sprzedają odmianę od 1,66 zł do 2,33 zł za kilogram przy sprzedaży mniejszych ilości. Nieco tańszy jest Paulared w tym wypadku producenci dobijają targu od 20 do 30 zł za skrzynkę (1,33 – 2,00 zł/kg). Przy większych transakcjach obowiązują nieco niższe ceny. W efekcie przy takich transakcjach standardem staje się nawet 20 zł za skrzynkę w przypadku obu odmian (1,33 zł/kg).

Na rynkach hurtowych przybywa ofert sprzedaży Gali. Ceny wahają się od 25 do 30 zł za skrzynkę (1,66 – 2,00 zł/kg). Jeśli w grę wchodzą większe ilości to stawki przy sprzedaży „do hurtu” spadają do 23 – 24 zł za 15 kilogramową skrzynkę. Jeszcze kilka lat temu ciężko było sprzedać Galę. Odmiana nie była znana i ceniona przez polskich konsumentów. Zmiany widać na przestrzeni zaledwie kilku ostatnich lat. Hurtownicy handlują coraz większymi wolumenami Gali.

Jeśli natomiast chodzi o skup tytułowych odmian to ceny są niewiele niższe, niż te hurtowe. Za owoce od 70 do 95 milimetrów grupy producenckie najczęściej oferują 1,00 zł za kilogram po sortowaniu. Jabłka od 60 do 70 milimetrów kosztują około 0,60 – 0,70 zł za kilogram.

Niestety pojawiają się także niższe oferty. Kupujący proponują nawet 0,80 zł za kilogram za Delikatesa i Paulareda powyżej 70 milimetrów średnicy. Oferty dotyczą sprzedaży „na gotowo”, czyli przygotowania owoców w opakowania kupującego. Bez wątpienia w przypadku obecnych kosztów i pracy włożonej w wysortowanie jabłek są to oferty poniżej kosztów produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here