Czereśni na rynku mniej, ale ceny nie zachwycają

czereśnie na rynku hurtowym w broniszach

Szczyt zbiorów czereśni już za nami. Mimo tego, że podaż jest już znacznie mniejsza, to ceny hurtowe nie satysfakcjonują producentów.

Trwają zbiory późnych odmian czereśni, między innymi Staccato. Hurtowe ceny na rynku w Broniszach wahają się od 10,00 do 15,00 zł/kg. Wspomniana odmiana jest wyceniana mniej więcej po środku tego zakresu cen. Jak przyznają producenci nie są to stawki atrakcyjne, zwłaszcza, że szczyt zbiorów jest już dawno za nami. Popyt na czereśnie nie jest wysoki w przypadku większych partii owoców. Dominują mniejsi odbiorcy.

Ostatnie, niezwykle obfite opady skutkują pękaniem owoców w sadach bez osłon. Mniejsza podaż owoców najwyższej jakości powinna więc  teoretycznie skutkować wzrostem cen hurtowych. 

Równocześnie owoce klasy premium spod osłon są sprzedawane bezpośrednio z gospodarstw po 17,00 – 18,00 zł/kg. W tym wypadku mówimy o czereśniach 30mm+ lub 32mm+.

Czereśnie cały czas są skupowane przez grupy producenckie. W tym wypadku ceny skupu odstają od cen hurtowych. Owoce powyżej 22 mm sprzedamy po 8,00 zł/kg, sort powyżej 24mm po 9,00 zł/kg, a największe owoce powyżej 26mm po 10,00 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here