Czereśnie i śliwy w pełnym rozkwicie, a przymrozek zaskoczył sadowników

przymrozki

Dzisiejsza noc zaskoczyła sadowników. Chociaż prognozy zapowiadały możliwy spadek temperatury do 0°C, nikt nie spodziewał się znacznego przymrozka. Niestety, w niektórych lokalizacjach już po północy temperatura zaczęła spadać. Nad ranem termometry zaczęły pokazywać nawet – 4°C.

Sady śliwowe i czereśniowe są w pełnym rozkwicie. Kwitną również wiśnie odmian deserowych. Niestety, spadki temperatury, które trwały znacznie powyżej godziny będą miały negatywny wpływ na kwiaty. Stacje pogodowe wskazują na spadki temperatury do – 2°C na wysokości 1,5 m, a także do – 4°C przy gruncie.

Fazy różowego pąka i kwitnienia, to okresy w których paki są najwrażliwsze na uszkodzenia. W przypadku jabłoni w obu tych fazach 95% uszkodzonych pąków notuje się przy – 3,8 stopnia Celsjusza. Takie temperatury występowały minionej nocy. Chociaż w ogólnym ujęciu przymrozki nie powinny to mieć większego wpływu na plony, to można spodziewać się lokalnie uszkodzeń w dolnych partiach koron.

Zagadnienie uszkodzeń wygląda podobnie w przypadku czereśni. Większość odmian jest w Polsce w pełni kwitnienia. 95% uszkodzeń naukowcy notują również przy spadku temperatury do -3,8 stopnia na co najmniej godzinę. W przypadku czereśni plantatorzy mają obawy, że uszkodzenia mogą być bardziej znaczące, niż w przypadku jabłoni. Pomimo wcześniejszych prognoz zapowiadających przymrozki bardzo niewielu sadowników zdecydowało się tej nocy chronić swoje sady.

Poniżej minusowe temperatury zanotowane przez stacje PROCAM na wysokości mniej więcej 1,5 m:

Paprotnia, gmina Sadkowice -0,5

Otaląż, gmina Mogielnica -1,0

Głudna, gmina Błędów -1,9

Kozietuły, gmina Mogielnica -1,4

Bończa, gmina Warka -2,0

Wichradz, gmina Warka -0,2

Świężyce, gmina Koprzywnica -0,6

Jachimowice, gmina Samborzec -0,5

Terpentyna, gmina Dzierzkowice -1,6

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here