Czereśnie niczym jabłka pakowane w karton z wytłoczką

czereśnie

Czereśnie niczym jabłka pakowane w karton z wytłoczką. Tak Hiszpanie oferują owoce najwyższej jakości o średnicy powyżej 34 milimetrów. Cena jest bardzo wysoka.

Czereśnie w wytłoczkach

Producenci czereśni oraz osoby zainteresowane handlem gatunkiem wiedzą, że w bogatych krajach Europy Zachodniej najlepiej sprzedają się ciemne, błyszczące czereśnie o średnicy powyżej 30 lub 32 mm. Aby zaprezentować walory i jakość takich owoców, niektórzy układają się je w małych kartonikach na wytłoczkach, tak jak jabłka. Jak widać na zdjęciach, ogonki zawinięte są pod owoce, co pokazuje, jak bardzo pracochłonna jest to metoda sprzedaży.

Jak przyznają nasi rozmówcy z Hiszpanii, nadal dominuje sprzedaż czereśni luzem w opakowaniach zbiorczych od 2 do 5 kilogramów. Jednak metoda sprzedaży widoczna na zdjęciach również znajduje swoich nabywców. Jest to bezapelacyjnie produkt premium, który kupują detaliści i sklepikarze sprzedający owoce w droższych dzielnicach największych zachodnioeuropejskich miast.

33 sztuki czereśni w kartonikach z wytłoczkami kosztują 43 zł (10 euro). Ważą one mniej niż kilogram netto, zatem nawet dla klienta w Hiszpanii cena detaliczna będzie bardzo wysoka. Owoce takie w niedużych ilościach trafiają także do Holandii. Dla porównania, 2 kilogramy luzem w kalibrze 30 mm kosztują 76 zł (18 euro).

czereśnie

U nas dominuje 15 kg plastik

Polska, podobnie jak zachodnia Europa, jest rynkiem nasyconym pod względem owoców. Jednak w naszym kraju trudno znaleźć innowacyjne formy pakowania czereśni w handlu hurtowym i detalicznym. Wciąż dominują 15-kilogramowe plastikowe skrzynki. W handlu na rynkach hurtowych to na pewno ponad 90% obrotu.

Topowi producenci w kraju sprzedają owoce w 5-kilogramowych skrzynkach lub zbierają je bezpośrednio w sadzie w 500-gramowe lub kilogramowe punetki/pudełka gotowe do sprzedaży detalicznej. Są oni w zdecydowanej mniejszości tak samo jak zamożni klienci, którzy są w stanie więcej zapłacić za tak oferowane owoce premium. Dlatego czereśnie klasy premium spod osłon trafiają pod koniec sezonu na rynku hurtowe do Niemiec lub do Austrii.

zdjęcia: www.cerezassoldelvalle.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here