Czy mamy szansę eksportować czereśnie do Niemiec?

Podobnie jak w przypadku jabłek Niemcy są również znaczącym importerem czereśni. Co należy zmienić w produkcji, żeby zacząć zdobywać ten rynek i czy jest to w ogóle możliwe?

Niemiecka produkcja czereśni nie zaspokaja krajowej konsumpcji. Wobec tego w sprzedaży dominują owoce importowane. Chociaż produkujemy dużo czereśni to nie znajdują one zbytu na rynku niemieckim. W tej kwestii królują owoce austriackie i tureckie. Nie bez znaczenia jest również patriotyzm gospodarczy, który skutkuje małym zainteresowaniem polskimi czereśniami ze strony tamtejszych importerów. Ponadto nie produkujemy dostatecznie dużo owoców o największej średnicy, czyli takich po które najchętniej sięgają niemieccy konsumenci.

Niemcy to trzeci na świecie i pierwszy w Europie importer czereśni. Wobec tego w ciągu ostatnich 10 lat od 50% do 75% czereśni na rynku pochodziło z importu. Analizując dane można dojść do wniosku, że szansą na eksport polskich czereśni jest większy udział w produkcji owoców o największej średnicy. Z odmianami problem jest mniejszy, ponieważ tamtejsi konsumenci najbardziej cenią Burlata, Kordię i Reginę. W tym miejscu można zapytać czy możliwe jest przełamanie przyzwyczajeń i barier ze strony niemieckich importerów?

Niemcy preferują przede wszystkim owoce duże, powyżej 26 milimetrów średnicy. Mniejsze owoce są przedmiotem przecen i promocji w tamtejszych supermarketach. Najlepiej obrazuje to porównanie cen. W czerwcu tego roku średnia cena krajowych czereśni powyżej 26 milimetrów wyniosła 5,40 EUR/kg. Natomiast dla owoców poniżej 26 milimetrów 4,20 EUR/kg.

Aż 92% niemieckich gospodarstw domowych kupuje czereśnie w czerwcu i w lipcu. Czereśnie są z roku na rok coraz popularniejszym owocem. Ich jedzenie jest trendy. Średnia konsumpcja na mieszkańca wynosi aż 2,7 kilograma w sezonie. Owoce te w Niemczech są coraz popularniejszą przekąską przede wszystkim dzięki promocji walorów prozdrowotnych.

Niestety pomimo bliskości tak dużego odbiorcy i niskich kosztów transportu eksport polskich czereśni na niemiecki rynek jest jak do tej pory bardzo mały. Według oficjalnych danych wyniósł on 615 ton w sezonie 2018, 95 ton w sezonie 2019 i zaledwie 44 tony w ubiegłym roku.

źródło: USDA / Overview on the German Cherry Sector 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here