Czy pośrednicy kupią jabłka po starych cenach?

ceny jabłek

Sytuacja na krajowym rynku jabłek jest niezwykle złożona. Jeśli chcielibyśmy użyć jednego słowa na jej opisanie, byłoby to z pewnością „oczekiwanie”. W obliczu wprowadzanego mechanizmu wycofania jabłek z rynku wydaje się, że powinny wzrosnąć ceny jabłek deserowych i w zasadzie już można zaobserwować takie ruchy. 

Aktualnie możemy otrzymać od 0,60 czy 0,65 zł za kilogram za jabłka sprzedane do przetwórstwa. W przypadku wycofania jabłek do przetwórstwa oznacza to niemal złotówkę (razem z zapowiedzianym przez ministra Kowalczyka wsparciem z budżetu). 

W takim wypadku grupy producenckie oraz prywatne sortownie będą zmuszone do podniesienia cen skupu jabłek deserowych. Żeby przebić ofertę przetwórni wraz z dopłatą stawki na sortowanie będą musiały wzrosnąć praktycznie z dnia na dzień o 30 – 50 groszy za kilogram. 

W przypadku jabłek na sortowanie (najczęstsze) stawki na poziomie 0,90 zł/kg staną się nieatrakcyjne z punktu widzenia producentów. Żeby średnia cena partii po sortowaniu była wyższa od ceny jabłek wycofywanych do przetwórstwa grupa powinna oferować co najmniej 1,30 – 1,40 zł za kilogram w przypadku popularnych odmian. 

Dotychczas odbiorcy kupowali wiele odmian za każdy kilogram w skrzyni najczęściej po 0,80 – 0,90 zł/kg. Przy założeniu niezmienności cen nie będzie to możliwe. Należy uznać za pewne, że każdy producent będzie chciał sprzedać swoje jabłka po jak najwyższych cenach.

Sadownicy nie pozostają bierni i widać, że bacznie obserwują sytuację. Producenci, którzy mają jeszcze jabłka oczekują wyższych cen. Kolejni kupujący oferują nieco wyższe stawki. Zatem wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here