Czy prognozowany powiew zimy zmniejszy podaż surowca?

kolejka

Zbiory przedłużają się, jabłek przemysłowych na rynku nie brakuje, a cena nie zmienia się od kilku tygodni. Czy prognozowany powiew zimy znacząco zmniejszy podaż surowca?

Od początku października cena jabłek przemysłowych w zagłębiu grójeckim zmieniała się zaledwie o (maksymalnie) 5 groszy na kilogramie. To niespotykana dotąd sytuacja na polskim rynku, zwłaszcza w miesiącu największych dostaw. Zazwyczaj w październiku ceny skupu były najniższe. Tegoroczna stabilizacja nie jest jednak dobrą informacją z powodu poziomu cen.

W połowie listopada na punktach skupu nadal niezmiennie dominują ceny od 0,33 do 0,34 zł za kilogram. Ceny nie wzrastają, ponieważ dostawy do punktów skupu, a co za tym idzie do przetwórni, są stale na wysokim poziomie. Z powodu braku rąk do pracy, zbiory się przedłużają, a na punkty skupu trafiają jeszcze jabłka przemysłowe bezpośrednio z sadów.

Dopóki zakłady mają dostęp do dużych wolumenów surowca nie podniosą cen skupu. Wpływ na obserwowaną sytuację ma ponadto polityka zakupowa firm przetwórczych, czyli przedłużanie sezonu, a także masowy import koncentratu jabłkowego z Ukrainy dzięki unii celnej. Za kilka dni odczujemy w Polsce pierwszy powiew zimy, co zdaniem sadowników skutecznie zmniejszy podaż surowca na rynku.

Ceny pozostałych rodzajów jabłek przemysłowych również pozostają niezmienne. Golden Delicious kupowany z przeznaczeniem na soki/przeciery to cena około 0,40 zł/kg. Jabłka na obieranie niezależnie od odmiany są skupowane najczęściej po 0,50 zł/kg. W tym wypadku głównym wyznacznikiem są ceny na przetwórniach. Zatem bez wzrostów cen najtańszego surowca nie wzrosną pozostałe rodzaje jabłek przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here