Czy Węgrom uda się odnowić produkcję jabłek?

nowy sad

Na Węgrzech powstaje centrum badań, doradztwa i produkcji jabłek, w tym największa chłodnia w kraju na 9000 ton. Projekt ma zrzeszać producentów z regionu. Ministerstwo Rolnictwa chce odnowić i unowocześnić węgierskie sadownictwo.

Nowa inicjatywa węgierskiego rządu zakłada stworzenie centrum produkcji jabłek. Ponadto będzie ono pełnić również funkcję badawczą i doradczą. W jej skład wejdzie duża baza przechowalnicza (9000 ton) i sortownicza. Inwestycja powstanie w miejscowości Újfehértó 250 km na północny-wschód od Budapesztu. Projekt ma być gotowy w marcu przyszłego roku.

Nowe centrum produkcji jabłek ma być kamieniem węgielnym dla węgierskiej produkcji. Projekt ma zrzeszyć węgierskich sadowników i odnowić produkcję jabłek w regionie. Jak dodaje tamtejszy minister rolnictwa, głównym celem inwestycji jest integracja sadowników z regionu północno-wschodnich Węgier. Ministerstwo Rolnictwa chce aby węgierskie sadownictwo było bardziej nowoczesne i dostosowane do wymagań rynkowych. 

Ponad 770 producentów z regionu chce wziąć udział w przedsięwzięciu. Złożono wnioski na nowe nasadzenia na kwotę 20 miliardów forintów (253 miliony złotych) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowe nasadzenia mają mieć areał 2500 hektarów. Obiekt przechowalniczy na 9000 ton otrzyma rządową dotację w kwocie 1,5 miliarda forintów (20 milionów złotych). 

źródło: origo.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here