Defoliacja przed zbiorami jabłek

defoliacja liści
fot.https://youtu.be/1D10u4q_4s4

Pneumatyczna defoliacja liści przed zbiorami jabłek. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Na chwilę przed zbiorami dużo miejsca poświęca się wybarwieniu jabłek. Na uzyskanie odpowiedniego koloru skórki ma wpływ wiele czynników. Jest to przede wszystkim odpowiednie cięcie i regulowanie wzrostu drzew, a także nawożenie. Wielu sadowników decyduje się również wykonanie cięcia letniego.

Na Zachodzie część sadowników stosuje odblaskowe tkaniny, a słyszy się również, że w niektórych sadach wynajmowani są pracownicy, którzy mają za zadanie obdzierać liście, aby wyeksponować owoce na kilka tygodni przed zbiorem. Jest to jednak rozwiązanie bardzo drogie, szczególnie w krajach, gdzie koszty siły roboczej są wyższe. 

Jednak potrzeba jest matką wynalazków, dlatego sadownicy we Włoszech i w Niemczech od kilku lat testują w sadach maszyny, które służą częściowej defoliacji. Pneumatyczne urządzenia usuwają z drzew cześć liści wystawiając jabłka na działanie promieni słonecznych. Wśród popularnych testowanych urządzeń jeden oferuje niemiecka firma Fruit Tec, a drugi włoski producent Olmi.

Jak informują producenci, maszyny usuwają większość cieniujących liści, co pozwala na równomierne wybarwienie i kompaktowe okno zbiorów. Maszyny nie uszkadzają owoców i są przystosowane do pracy w nowoczesnych, ciętych mechanicznie sadach. Zobaczcie, jak wyglądają podczas pracy. 

Co sądzicie o takich rozwiązaniach?


Źródło filmu: https://youtu.be/JoDV6Rz7HgY 


Źródło filmu: https://youtu.be/1D10u4q_4s4 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here