Deszczowa i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi chwastów

chwasty w sadach

Niemal cały czerwiec upłynął pod znakiem częstych opadów deszczu. Pogoda komplikowała prace w sadzie. Po pierwsze, deszcze występowały często i utrudniały wykonywanie zabiegów, a dodatkowo na niektórych stanowiskach nie można było wykonywać prac cięższym sprzętem, ponieważ gleba była grząska.

Deszczowa pogoda nie tylko utrudniała wykonywanie zabiegów ochrony, ale także sprzyjała rozwojowi chwastów. W poprzednich sezonach, kiedy towarzyszyła nam susza, presja ze strony chwastów nie była duża. Spokojnie wystarczały nawet 2 zabiegi w sezonie. Jednak im bardziej mokre lato, tym ich rozwój szybszy.

Często pod drzewami widzimy dziś szybko przyrastające chwasty jednoliścienne, które są w opinii sadowników trudne do zwalczenia. Tam konieczne są zabiegi zwalczające chwasty. W każdym razie, przed podjęciem decyzji o oprysku, konieczna jest ocena, czy próg szkodliwości dla jabłoni jest przekroczony. Nie warto go wykonywać, jeśli ilość chwastów nie zagraża naszym uprawom, bo jedynie narazimy się na niepotrzebne koszty. 

W bieżącym tygodniu wielu sadowników korzystając ze sprzyjającej pogody wykonuje zabiegi w sadach, jednak także teraz, w niektórych lokalizacjach nie jest to łatwe z powodu silniejszego wiatru, bądź prognozowanych opadów deszczu.

Przy wyborze herbicydów do zwalczania chwastów należy też stosować rotację. Jeśli używamy tych samych substancji doprowadzimy do nasilenia występowania tych słabiej zwalczanych gatunków chwastów.

Herbicydy są tanie i skuteczne, ale warto też rozważyć w miarę możliwości stosowanie naturalnych metod (ściółka, koszenie trawy), bądź zmniejszenie pasów herbicydowych do minimum (to także wymaga odpowiedniego przystosowania sprzętu).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here