Deszczowa pogoda skutecznie utrudnia zbiory jabłek

deszczowa pogoda

Zbiory jabłek w pełni, jednak pogoda nie sprzyja sadownikom. Częste opady deszczu skutecznie przeszkadzają w pracy. 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wydawało się, że opady deszczu będą krótkotrwałe, jednak jak się okazuje, deszczowa aura zagościła na dłużej. Siąpiący deszcz towarzyszy nam od kilku dni uniemożliwiając zbiór owoców. Każdego dnia zbiory stoją pod znakiem zapytania i w wielu lokalizacjach praca przez cały dzień jest niemożliwa. 

Sytuacja przysparza więcej nerwów, jeśli pracownicy nie mieszkają w naszym gospodarstwie. Wówczas trudno o pewne uzgodnienia, tym bardziej, że prognozy pogody bywają mylne. Czasem bywa tak, że kilkukrotnie trzeba wracać z sadu. Jak na razie synoptycy przewidują, że również kolejny tydzień upłynie pod znakiem opadów, więc nie zapowiada się na szybką poprawę sytuacji. Sadownicy określają tegoroczne zbiory, jako uciążliwe, właśnie ze względu na opady. 

Niestety, deszczowa pogoda w trakcie zbiorów to nie tylko utrudnienia w pracy. Wilgoć będzie sprzyjała ryzyku nastąpienia infekcji, które objawią się negatywnie już podczas przechowywania jabłek. Doradcy zwracają uwagę, że część preparatów stosowanych w ochronie przedzbiorczej mogła zostać zmyta przy dużej ilości deszczu. 

Problemy z wystąpieniem objawów chorób podczas przechowywania są bardzo prawdopodobne. Skutki przymrozków obserwujemy pod postacią ordzawień i mikrospękań na Szampionie czy Alwie. Dodatkowo, już w trakcie sezonu sadownicy obserwowali w sadach objawy suchej zgnilizny przykielichowej. Choroby te mogą rozwijać się w trakcie przechowywania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności