Dlaczego młodzież już nie chce pracować w sadzie?

polskie odmiany jabłoni

Czy czasy, kiedy w wakacje przy zbiorach pracowała młodzież minęły już bezpowrotnie? Dlaczego nastolatkowie nie zarabiają na własne wydatki w taki sposób? Wynika to z ogólnego polepszenia warunków, łatwego dostępu do dóbr?

Dużo dyskutujemy o wymianie pokoleniowej, niechęci młodych do przejmowania gospodarstw, niepewnej przyszłości gospodarstw bez następców. Mówimy o braku rąk do pracy, zauważamy, że potencjalni pracownicy z zagranicy odchodzą z sadownictwa na rzecz innych profesji. Wśród tych negatywnych zjawisk na niekorzyść zmienia się również samo podejście do pracy, szczególnie wśród młodzieży…

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dużą rzeszę pracowników, którą pracowała przy zbiorach stanowiła właśnie młodzież. Mowa zarówno o nastolatkach, którzy pochodzili z rodzin zajmujących się rolnictwem, jak i tych, których rodzice nic nie uprawiali. Wakacje były możliwością, żeby zarobić, zdobyć dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć na własne potrzeby. Nie było w tym nic wstydliwego, była to raczej oznaka zaradności i dojrzałości.

Dziś jest inaczej. Nastolatkowie nie chcą pracować przy zbiorach. Ale dlaczego? Żeby być sprawiedliwym można powiedzieć, że jest to ciężka praca. Owszem, ale ciężka była zawsze. Bardzo prawdopodobnym wydaje się natomiast argument, że powszechny dobrobyt sprawił, że na własne wydatki nie trzeba zarabiać. Wszystkie dobra są stosunkowo łatwo dostępne i tanie. A najczęściej ich dostarczycielami są rodzice.

Czasy się zmieniły? Być może, ale nie jest to argument kończący dyskusję. Podczas naszej ostatniej wizyty w Holandii nie sposób było nie zauważyć pewnego zjawiska – w tym kraju wakacje nadal są dobrym momentem na zdobycie dodatkowych pieniędzy. A pracował cały przedział wiekowy – począwszy od uczniów podstawówek.

Oczywiście nie ma mowy o całodniowej pracy, bo jak wyjaśniali nam tamtejsi sadownicy, młodzież pracuje tylko kilka godzin – od rana do południa. Chodzi o to, aby praca nie była zbyt ciężka, a oni nadal mieli czas wolny, który można spożytkować na rozrywki. W ten sposób obie strony są zadowolone.

Czy etos pracy w naszym kraju nie ma szans już się odnowić?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here