Dlaczego tak mało mówimy o kosztach produkcji owoców?

zawiązki na Szampionie

Zdecydowanie za mało mówimy w branży o kosztach produkcji. Takiego zdania jest coraz więcej producentów. Ile wynoszą koszty produkcji poszczególnych owoców i czy powinniśmy je znać na pamięć?

Wśród producentów jabłek, malin czy truskawek bardzo często mówi się o cenach, jakie panują w danym regionie kraju, czy na danym rynku hurtowym. Mówimy o jakości, prognozach zbiorów czy popycie. Zdecydowanie za mało natomiast mówimy o kosztach produkcji każdego z owoców. Jest to przecież kluczowe w podejmowaniu decyzji o kolejnych inwestycjach czy wycenianiu swoich produktów.

Coraz większa rzesza producentów owoców jest zdania, że temat kosztów produkcji powinien być znacznie częściej poruszany. Zarówno wśród samych producentów, w mediach branżowych, jak i na wszelkiego rodzaju tematycznych konferencjach. Otwartym pozostaje pytanie czemu tak istotne zagadnienie zostało ostatnimi laty widocznie zmarginalizowane?

Koszty wyprodukowania każdego z owoców powinny być znane plantatorom niczym tabliczka mnożenia. Przede wszystkim po to, aby przy sprzedaży nie godzić się na stawki, które nie przynoszą zysków. To jest właśnie biznesowe podejście do produkcji rolnej, której w naszym kraju nierzadko brakuje. Koszty produkcji najpopularniejszych owoców prezentują się następująco:

Aronie        1,57 zł/kg

Truskawki   3,08 – 3,58 zł/kg

Czereśnie   4,29 – 4,76 zł/kg

Jabłka        0,93 – 1,47 zł/kg

Maliny        3,44 – 4,62 zł/kg

Śliwy         2,62 – 2,80 zł/kg

Wiśnie       2,23 – 2,53 zł/kg

Podane widełki cenowe, to koszt produkcji w zależności od jakości, w przypadku truskawek 3,58 zł jest kosztem wyprodukowania truskawek gruntowych przykrywanych agrowłókniną.

O rosnących kosztach produkcji mówimy zdecydowanie za mało. Zwłaszcza w kontekście rosnącej inflacji. Z tego powodu drożeją koszty produkcji rolnej, a w efekcie owoce. Wyliczaniem kosztów produkcji zajmują się Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Uniwersytety Rolne czy Instytut Ekonomiki Rolnictwa. Z punktu widzenia producentów warto wspierać powyższe instytucje dokładnymi kosztami, aby wyliczenia były jak najbardziej dokładne.

źródło: modr.mazowsze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here