Dobre i stabilne ceny Konferencji

W tym sezonie producenci gruszek są zadowoleni z dobrych cen i płynnej sprzedaży. Kolejny sezon z rzędu ceny są przede wszystkim bardzo stabilne.

Ceny gruszek w tym sezonie bez wątpienia gwarantują producentom zysk. Odkąd Konferencja pojawiała się na rynkach hurtowych – początek września – jej cena w przypadku wysokiej jakości (z małymi wyjątkami) nie spadła poniżej 70 złotych za skrzynkę. Jest to 3,50 zł za kilogram.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest stabilność ceny gruszek. Widać tu wyraźną różnice w stosunku do jabłek. Jak widzimy na wykresie cena była niezmienna przez wiele tygodni. Na przełomie starego i nowego roku wyraźnie wzrosła i obecnie standardem za wysoką jakość jest cena 4,00 zł za kilogram. Jeśli chodzi o stabilność cen to istotny wpływ ma na nią postawa przedsiębiorców, którzy sprzedają gruszkę z krajów Beneluksu.

Sytuacja na polskim rynku jest wypadkową zbiorów w Europie. Mniej gruszek to rzecz jasna wyższe ceny. Według szacunków WAPA gruszek w europejskich chłodniach jest o 27% mniej niż przed rokiem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można spodziewać się jeszcze wyższych cen wiosną.

Zarówno w strukturze uprawy i sprzedaży dominuje w Polsce odmiana Konferencja. Poniższy wykres również dotyczy tej odmiany. Przedstawia przeciętne ceny na rynku hurtowym w Broniszach. Na osi poziomej tydzień roku, na osi pionowej cena.

cena gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here