Dobre wyniki eksportowe polskich jabłek

MRIRW

Najnowsze dane Ministerstwa Rolnictwa potwierdzają dobrą dynamikę eksportu jabłek w tym roku. Od stycznia do października eksport jest wyższy o 42% w stosunku rok do roku.

W okresie od stycznia do końca października wyeksportowaliśmy 732 086 ton jabłek. To wynik znacznie lepszy niż ten z ubiegłego roku. Na pierwszym miejscu wśród odbiorców umacnia się Egipt. Przez 10 miesięcy wysłaliśmy tam ponad 100 tysięcy ton jabłek. Na 11 największych rynków wysłaliśmy przez październik ponad 84 tysiące ton jabłek.

Dobra dynamika eksportu cieszy. Niemniej musimy sobie zdawać sprawę, że głównym czynnikiem są w tym wypadku bardzo niskie ceny polskich jabłek. Duża sprzedaż w pierwszej części sezonu to mniejsze zapasy na wiosnę. Jest to jeden z czynników, który może zwiastować poprawę sytuacji w handlu po Nowym Roku. Pisaliśmy o tym w artykule: Wszyscy czekamy na ożywienie w handlu. Czy nadejdzie po Nowym Roku?

Szczególnie cieszy fakt, że wzrost eksportowanych ilości notujemy w tym roku do krajów Europy zachodniej. Eksport do Niemiec wzrósł o 60%, do Holandii o 100%. Eksport do Wielkiej Brytanii i Szwecji wzrósł o ponad 100%. Więcej wysłaliśmy także do Rumunii (+30%).

źródło: ZSRIR / Ministerstwo Finansów

1 KOMENTARZ

  1. Co z tej ilości jak wartość sprzedaży jest niska bo nasze jabłka są najtańsze na świecie i producenci nic z tego nie mają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here