Dzisiejsza noc na pewno nie przyniesie niczego dobrego sadownikom z południa Europy. Przymrozki wystąpiły na całych Bałkanach i w Turcji.
Jak mocno ucierpiały tureckie sady?
W największych zagłębiach produkcji sadowniczej w Turcji zanotowano dziś w nocy bardzo niskie jak na tę porę roku temperatury. Z wyjątkiem obszarów nadmorskich spadły one nawet do -6°C. Doskonale wiemy, jakie mogą być efekty takich temperatur w okresie kwitnienia jabłoni. Niestety na dokładniejsze raporty trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Jednak wpływ -5 czy -6°C na kwitnące jabłonie czy przekwitające czereśnie nie może być pozytywny. Turcja to ogromny producent czereśni i jabłek, dlatego wpływ pogody na zbiory może być znaczący nie tylko dla tamtejszych sadowników.
Grecja – straty w gatunkach pestkowych
Przymrozki przypadły tu na początek kwitnienia jabłoni. Jeśli chodzi o jabłka to nie są one znaczącym gatunkiem w Grecji. Kraj produkuje poniżej 300 000 ton rocznie. Znacznie większe znaczenie w sadownictwie mają owoce pestkowe. 20 kwietnia to w Grecji szczyt kwitnienia brzoskwiń, nektaryn i moreli.
W centralnej części kraju temperatura spadła do -4/-8 °C. Sadownicy są świadomi, że w gatunkach pestkowych i pełni kwitnienia oznacza to całkowitą utratę plonu. Mówimy o sadach, gdzie nie stosowano żadnej ochrony. Największe zagłębia uprawy truskawki nie zostały dotknięte przez przymrozki, jednak chłód na pewno opóźni dojrzewanie i zbiory. Być może spowoduje nieznaczne uszkodzenia w późnych odmianach.
Ponad połowa Europy poniżej zera
W Serbii temperatura na terenie całego kraju spadła do -2/-5 °C. Tu sady są tuż przed kwitnieniem. Również w przypadku Serbii musimy poczekać na dokładniejsze opracowania wpływu przymrozków na tegoroczne plony. Na mapie doskonale widzimy, że przymrozki wystąpiły dziś na większej części kontynentu (niebieski kolor). Ten model pokazuje temperaturę na wysokości 1,5 metra. W takich warunkach atmosferycznych temperatura przy gruncie będzie o 2 – 3 stopnie niższa.
Zaczyna się
Ciekawe kiedy lament u nas będzie