„Drobne” jabłka nadal nie znajdują nabywców – Bronisze, 20.02.2023

jabłka hurt

Na rynku hurtowym w Broniszach nie notujemy znaczących zmian w popycie czy cenach jabłek. Mniejsze jabłka nadal są praktycznie „niesprzedawalne”. Zyskują natomiast gruszki.

Pomimo tego, że w niedzielę podaż była znacznie większa niż w minionym tygodniu to sadownicy oceniają handel jako udany. Na rynku było znacznie więcej kupujących. W związku z tym (przede wszystkim) jabłka znalazły nabywców, a sadownicy wrócili do domów „na pusto”.

Sytuacja cenowa w przypadku jabłek nie uległa zmianie. Nadal większość odmian przy hurtowych ilościach to stawki poniżej 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). Nieco wyższe ceny dotyczą Alwy – maksymalnie 25 zł za skrzynkę (1,66 zł/kg). Najdroższe są Lobo, Cortland i Boskoop – maksymalnie 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg).

Podobnie jak w innych sezonach, które charakteryzowały się dużą podażą, również obecnie popyt na mniejsze jabłka jest na bardzo niskim poziomie. Wynika to ogólnego poziomu cen. W przypadku, gdy wszystkie „grube” jabłka kosztowały ponad 30 zł za skrzynkę, wówczas część nabywców decydowała się także na zakup owoców niższej jakości po 15 – 20 zł za skrzynkę. Aktualne takie ceny dotyczą jabłek wysokiej jakości, więc praktycznie żaden kupujący nie jest zainteresowany „drobnym” sortem.

Po okresie wzmożonej sprzedaży gruszek w styczniu, który spowodowany był dojrzewaniem w chłodniach ze standardową atmosferą, owoce zaczęły dość szybko drożeć w lutym. Niedawno przekroczona została granica 100 zł za skrzynkę. Wczoraj i dziś skrzynka Konferencji najwyższej jakości kosztuje maksymalnie 110 zł, czyli 5,50 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here