Drogie paliwo, czyli jeszcze wyższe koszty produkcji

paliwo rolnicze

Ceny paliw na stacjach stale rosną. Jest to zła informacja dla kierowców, a przede wszystkim dla rolników. Drogie paliwo to wyższe koszty produkcji.

Na wielu stacjach ceny za olej napędowy przekroczyły 5,00 zł/litr już jakiś czas temu. Niestety, obecnie rolnicy spotkają się na stacjach z cenami przekraczającymi 5,20 zł/litr. W dużych miastach kierowcy płacą miejscami ponad 5,40 zł/litr.

Rolnicy zaopatrują się w paliwa przede wszystkim hurtowo. Jednak hurt znacznie szybciej reaguje na zmiany cen produktu. W jednej z hurtowni paliw w Grójcu, sadownicy kupią obecnie olej napędowy B7 z biododatkami za 4,70 zł/litr, natomiast olej B0 bez dodatków 4,80 zł/litr. Są to ceny brutto przy zakupie co najmniej 1000 litrów.

 

ropa naftowa

 

Ropa naftowa wykazuje na giełdach stały trend wzrostowy od wielu miesięcy. Obecnie baryłka kosztuje około 65 dolarów. Niestety paliwo na stacjach kosztuje tyle samo, gdy baryłka kosztowała 80 czy 100 dolarów.

W produkcji rolnej, gdzie używa się dużych ilości oleju napędowego, ceny mają znaczący wpływ na koszty produkcji. Dlatego warto pamiętać o ostatnich podwyżkach przy wycenianiu swoich produktów. Niemniej, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak w czasach pandemii zachowa się rynek paliw w najbliższej przyszłości.

1 KOMENTARZ

  1. Brawo PiSS…. wstajemy z kolan.

    Za rudego baryłka 120 USD i paliwo 5,3

    Za kaczora baryłka 60 USD i też 5,3

    Tanie państwo…. wystarczy nie kraść

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here