Duże ryzyko infekcji grzyba Stemphylium w sadach gruszowych

gruszki

W europejskich sadach gruszowych coraz większym problemem w uprawie jest brązowa plamistość gruszy. Choroba od kilku lat obserwowana jest także w Polsce, a obecnie ma wyjątkowo sprzyjające warunki do rozwoju. 

Jak widzimy na załączonej niżej grafice, obecnie modele chorobowe wskazują na bardzo wysokie ryzyko infekcji. W Polsce do walki z brązową plamistością gruszy mamy zarejestrowane produkty takie jak: Luna Care 71,6 WG, Ozzi 75 WG, Sercadis oraz Luna Experiece 400 SC.

Brązową plamistość gruszy powoduje grzyb saprofityczny (Stemphyllium vesicarium) bytujący przede wszystkim w obumarłych częściach roślin. Jednak grzybnia Stemphylium jest obecna w sadzie przez cały rok w odróżnieniu od parcha jabłoni, który pozostaje w obrębie korony do momentu zrzucenia przez drzewa liści.

W momencie nastania warunków sprzyjających rozwojowi grzybni (zwilżenie liści i temperatura około 20°C) w ciągu zaledwie 6 godzin patogen rozwija się i wnika w tkankę roślinną. Ostatnie opady i aktualna temperatura to zatem idealne warunki do rozwoju grzyba.

stemphylium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here