Powiat otwocki i sochaczewski to łącznie prawie 3500 hektarów jabłoni i tysiące hektarów innych gatunków roślin sadowniczych i jagodowych. Producenci z obu powiatów będą wyłączeni z pomocy finansowej po przymrozkach.
Na początku sierpnia docierały do nas informacje, że całe województwo mazowieckie może zostać pominięte w wypłacie pomocy finansowej po przymrozkach. Skończyło się na 17 powiatach, w tym dwóch z dużą produkcją sadowniczą. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów o specjalnej pomocy finansowej dla sektora owocowego i winiarskiego część kraju zostanie wyłączona z pomocy.
Powiat otwocki i sochaczewski
Chociaż Otwock nie kojarzy się nam z sadownictwem to w granicach powiatu znajduje się zagłębie produkcji owoców. Chodzi przede wszystkim o gminę Sobienie-Jeziory. W całym powiecie same tylko jabłonie uprawia się na 1700 hektarach (zgodnie z rejestrem ARiMR).
W podobnej skali produkcja owoców prowadzona jest także w powiecie sochaczewskim. Tu, z godnie z danymi, sady i plantacje zajmują 1760 hektarów. Głównie w gminie Iłów i Rybno. Oprócz tego w obu przypadkach mówimy o tysiącach hektarów, na których rosną grusze, truskawki, porzeczki, wiśnie, czereśnie i pozostałe gatunki.
Pamiętna mapa IUNG-u
Przyczyną omawianej sytuacji są precyzyjne dane meteorologiczne i wielokrotne dyskusje na Komisji Rolnictwa oraz spotkaniach roboczych w Ministerstwie Rolnictwa. Na mapie prezentowanej na jednej z komisji widzimy, że w ciągu dwóch feralnych nocy przymrozki najmniej dotknęły właśnie centralną i północną część województwa mazowieckiego oraz południową części województwa podlaskiego.
Jeśli chodzi o wspomniane powiaty, otwocki i sochaczewski, to owszem straty spowodowane przez przymrozki są znacznie mniejsze niż na Powiślu Lubelskim i w zagłębiu sandomierskim. Niemniej lokalnie są tu miejsca, gdzie straty są znaczące, szczególnie tam, gdzie nie podjęto żadnej ochrony przed przymrozkami. Podobnie wygląda ogólna sytuacja w powiecie grójeckim, który pomoc otrzyma.
Te powiaty nie otrzymają pomocy w związku z kwietniowymi przymrozkami:
Województwo mazowieckie:
1) powiat gostyniński;
2) powiat legionowski;
3) powiat łosicki;
4) powiat miński;
5) powiat nowodworski;
6) powiat ostrowski;
7) powiat otwocki;
8) powiat pruszkowski
9) powiat pułtuski;
10) powiat siedlecki;
11) powiat sochaczewski;
12) powiat sokołowski;
13) powiat warszawski zachodni;
14) powiat węgrowski;
15) powiat wołomiński
16) powiat wyszkowski;
17) Warszawa (miasto na prawach powiatu).
Województwo podlaskie:
1) powiat bielski;
2) powiat hajnowski;
3) powiat siemiatycki;
4) powiat wysokomazowiecki;
5) powiat zambrowski.