Dwa „standardy” cenowe w hurtowej sprzedaży jabłek

jabłka bronisze

Druga połowa sierpnia to czas, gdy na rynku powoli przybywa jabłek. Na podwarszawskich Broniszach od jakiegoś czasu wyklarowały się dwa swego rodzaju standardy cenowe. Wyzwaniem będzie ich utrzymanie jesienią.

W ofercie jabłek nadal dominuje Piros. Jabłka odmiany są już w pełni dojrzałe, a detaliści chętnie się w nią zaopatrują ponieważ Pirosa dobrze znają już konsumenci. W sprzedaży pojawia się Sunrise, Paulared czy Delikates.

Ceny transakcyjne są obecnie bardzo wyrównane dla wszystkich wspomnianych odmian z tegorocznych zbiorów. Jabłka wyższej jakości są sprzedawane najczęściej po 25 – 30 zł za 15-kilogramową skrzynkę, a więc po 1,66 – 2,00 zł/kg. Jabłka niższej jakości, popularnie nazywane „drobnymi” po 15 zł, czyli po 1,00 zł/kg. W tym wypadku sadownicy mówią o znikomym zainteresowaniu ze strony kupujących. Owoce klasy premium to stawki powyżej 30 zł za skrzynkę. Niemniej w tym segmencie nie sprzedaje się największych wolumenów jabłek.

Utrzymanie tego poziomu cen bez wątpienia będzie dla sadowników wyzwaniem tej jesieni. Z jednej strony borykamy się z ograniczonymi możliwościami eksportowymi. Z drugiej jednak podaż jabłek wysokiej jakości może być tej jesieni nieco niższa. Oczywiście w interesie sadowników jest utrzymanie ceny hurtowej na poziomie co najmniej 2,00 zł/kg.

Jak pamiętamy z okresu zimowo-wiosennego tego typu cenowe „standardy” potrafią utrzymywać się przez wiele tygodni. W styczniu i lutym nierzadko pisaliśmy o cenach sprzedaży na poziomie 20 i 15 zł za 15-kilogramową skrzynkę. Ceny te dotyczyły wówczas znacznie szerszej palety odmian przez wiele tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here