Dwie ceny jabłek przemysłowych

jablka na obierkę

Na rynku jabłek przemysłowych mamy obecnie dwie ceny. Nadal skupowana jest przerywka, ale od tego tygodnia w handlu są także jabłka przemysłowe z letnich odmian.

Skup jabłek z przerywki rozpoczął się od poziomu 0,50 zł/kg. Lokalnie ceny były jeszcze nieco wyższe. Wraz ze szczytem przetwórstwa wiśni cena w zbycie spadła równocześnie we wszystkich zakładach do poziomu 0,40 zł/kg, co oznaczało stawki na skupach na poziomie 0,32 – 0,35 zł/kg. 

Wczoraj pojawiły się pierwsze oferty zakupu jabłek przemysłowych z letnich odmian. Te wynoszą 0,42 – 0,45 zł/kg. Wyższe oferty również możemy łączyć z sezonem wiśniowym, ponieważ ten ma się ku końcowi.

Pomijając dyskusję nad samą sprzedażą jabłek z „przerywki” mamy do czynienia z niezwykle ciekawą sytuacją. Jabłka dużo bardziej wydajne i pożądane wobec produkcji koncentratu o coraz niższej kwasowości skupowane są po niższych cenach niż znacznie mniej wydajny i słodki surowiec z odmian letnich. Oczywiście, nie mówimy tu o odmianie Antonówka, ponieważ jej produkcja jest marginalna. 

Domyślacie się, z czego wynika taki rozwój sytuacji?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here