Eksport jabłek deserowych – tania Holandia, drogie Indie

eksport jablek

Są rynki tańsze i rynki droższe. Niemniej jabłka za granicę sprzedajemy po wyższych cenach. W tym sezonie z powodu niższych zbiorów najprawdopodobniej utrzymamy ten trend.

Większa wartość eksportu jabłek w 2024

Od stycznia do lipca br. sprzedawaliśmy jabłka deserowe średnio po wyższych cenach niż w 2023. Przed rokiem każdy wyeksportowany z Polski kilogram kosztował średnio 2,05 zł, a w tym roku 2,47 zł. W skrócie sprzedaliśmy 5% mniej jabłek, jednak miały one 15% większą wartość. Dane dotyczące sezonu 2024/2025 najprawdopodobniej wykażą kolejne wzrosty.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

Eksport surowca to żaden interes

Ponadto, dzięki danym GUS-u widzimy doskonale, które kraje kupują najtańsze, a które najdroższe jabłka. Zatem trzy „najtańsze” rynki to:

  1. Holandia        – 1,90 zł/kg
  2. Kazachstan    – 1,93 zł/kg
  3. Francja          – 2,00 zł/kg

Kazachstan czy Białoruś są rynkami dla tańszych jabłek. Nie jest to żadne odkrycie, a fakt znany eksporterom od lat. Dlaczego więc, zgodnie z danymi GUS-u, najtaniej sprzedawaliśmy jabłka do Holandii i Francji? Przecież to bogate kraje „starej Unii”…

Odpowiedzią jest eksport niesortowanych jabłek deserowych oraz jabłek przemysłowych zimą i wiosną. W tym wypadku cena jest niższa o wartość dodaną ze sprzedaży wysortowanych i ułożonych jabłek w kartonach czy przetworzonych na kostkę lub soki. Jest to także minus dla gospodarki, ponieważ na handlu i przetwórstwie zarabiają zagraniczne firmy. Najlepszym, negatywnym przykładem eksportu nieprzetworzonego surowca z Polski jest drewno, które wraca po kilku tygodniach do nas jako deski i kantówki.

Najdrożej sprzedajemy do Indii

O ogromnym potencjale rynku indyjskiego pisaliśmy nie raz. Potwierdza to również wartość eksportu. W przypadku Indii eksport niewysortowanych jabłek nie istnienie. Jeśli mówimy o Wielkiej Brytanii i Szwecji to być może jest symboliczny. Tak czy inaczej, najwyższe średnie ceny wyeksportowanego kilograma dotyczą rynków, które preferują przede wszystkim Galę. Są to:

  1. Indie                   – 3,06 zł/kg
  2. Wielka Brytania   – 3,00 zł/kg
  3. Szwecja              – 2,90 zł/kg

 

eksport

źródło: Ministerstwo Rolnictwa / Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej nr 40

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here