Luty 2023 był lepszy, jeśli chodzi o eksport niż luty ubiegłego roku. Pod względem proporcji widzimy także poprawę w przypadku wysyłek do Egiptu. Mamy nadzieje, że nowe egzotyczne rynki zaprocentują jeszcze większym eksportem w przyszłym sezonie.
Analizując dane o eksporcie polskich jabłek za luty widzimy symboliczny wzrost względem ubiegłego roku. Zarówno w lutym 2022 i 2023 nie mogliśmy eksportować na Białoruś. Na rynku egipskim także notowane były istotne utrudnienia. Mimo tego w całym miesiącu wysłaliśmy poza Unię Europejską o 2750 ton jabłek więcej. Zapewne niejeden sadownik czy eksporter powie, że to nieznacząca ilość wobec naszej produkcji. Z drugiej strony lepiej sprzedać (prawie) 3000 ton niż ich nie sprzedać.
Niedawno informowaliśmy o ożywieniu na rynku egipskim. Wynika ono z kredytu udzielonego krajowi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Widzimy, że wydarzenie miało wpływ na polski eksport. W styczniu i w grudniu był on niższy o połowę wobec eksportu z poprzedniego roku. W lutym tego roku był niższy już tylko o 1/3. Zatem jest tak jak przekazywał nam w wywiadzie Mirosław Maliszewski. Zamówienia się zwiększyły, jednak nie jest to skala sprzed problemów z wymianą walut.
Luty to kolejny miesiąc, w którym osiągnęliśmy dobre wyniki w eksporcie do Indii (6205 ton). Skala jest podobna jak w grudniu i styczniu. Jeśli porównamy wyniki z tego sezonu do ubiegłych lat, to w każdym miesiącu eksportowaliśmy na rynek indyjski ponad dwukrotnie większy wolumen jabłek, przede wszystkim odmiany Gala.
Podsumowanie danych z lutego, które otrzymaliśmy od PIORiN-u potwierdza aktywność polskich eksporterów na nowych rynkach. W minionym miesiącu polskie jabłka trafiły na stoły obywateli 32 krajów na świecie. Rok wcześniej eksportowaliśmy do 23 krajów. Mamy nadzieje, że nowe egzotyczne rynki zaprocentują jeszcze większym eksportem w przyszłym sezonie.