Eksport jabłek w marcu najwyższy w tym sezonie

Jeśli chodzi o całkowity eksport jabłek deserowych to marzec pozytywnie zaskakuje, również w przypadku krajów Europy Zachodniej. Był to jak dotąd najlepszy miesiąc w handlu od początku tego sezonu.

Marzec okazał się jak dotąd najlepszym miesiącem w eksporcie jabłek w sezonie 2023/24. Niestety, nie odnotowaliśmy wówczas wzrostów cen dla sadowników. Według najnowszych danych GUS, w marcu wysłaliśmy za granicę prawie 86 tysięcy ton jabłek deserowych, poprawiając tym samym wynik z lutego.

Największym odbiorcą polskich jabłek w marcu był Kazachstan – 8400 ton. Na uznanie zasługują również bardzo duże wysyłki do Indii na poziomie 8000 ton. Trzecie miejsce zajęła Rumunia z wynikiem 6800 ton.

Warto zaznaczyć, że odbiorcy z zachodniej Europy, czyli Niemcy, Holendrzy i Francuzi, kupili w omawianym miesiącu łącznie ponad 17 tysięcy ton naszych jabłek. Potwierdza to szacunki zachodnich handlowców, że bez importu tamtejsze zapasy jabłek skończyłyby się już w czerwcu. Niżej załączamy tabelę prezentującą wysyłki w kolejnych miesiącach tego sezonu. Jak widzimy ostatecznie eksport w lutym był wyższy niż we wstępnych danych, o których pisaliśmy przed miesiącem.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here