Fala przymrozków również na Ukrainie

przymrozki na ukrainie

– Nowa fala przymrozków objęła zachodnie regiony Ukrainy, a także Polskę, Białoruś i Litwę W porównaniu do strat, jakie ponieśli sadownicy i producenci upraw jagodowych od przymrozków w kwietniu, ta fala dla Ukrainy okazała się mniej dotkliwa – podaje EastFruit. 

Najprawdopodobniej największe straty ponieśli producenci truskawek, owoców pestkowych, a także malin, jeżyn, agrestu, a nawet porzeczek. Niektóre gospodarstwa zgłaszają utratę ponad 50% zbiorów, ponieważ większość upraw kwitła w tym czasie.

Będą też straty w borówce. Jednak sami rolnicy są zdania, że temperatury nie były tak niskie, aby spowodować duże szkody. Sytuacja wygląda gorzej w kwaterach położonych w obniżeniach terenu.

– Według wstępnych szacunków większość sadów jabłoniowych wcale nie ucierpiała. Te, które były w fazie kwitnienia, najprawdopodobniej otrzymały naturalne przerzedzenie.  Oczywiście, są to tylko wstępne szacunki – pełna ocena sytuacji będzie możliwa dopiero za kilka dni. W każdym razie ogrodnicy przeprowadzają teraz zabiegi różnymi produktami, które mają wspomóc rośliny w stresie temperaturowym – podaje EastFruit. 

 

Źródło: EastFruit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności