Francja jako pierwsza publikuje prognozy zbioru jabłek w 2022

Gala Brookfield

Francuzi jako pierwsi w Europie podali właśnie szacunkowe plony jabłek w nadchodzącym sezonie. Będą one na poziomie średniej wieloletniej 2017 – 2021 oraz o 7% wyższe niż przed rokiem.

Departament analiz francuskiego ministerstwa rolnictwa poinformował, że w tym roku zbiory jabłek we Francji wyniosą około 1 410 000 ton. Jest to zatem średni plon z ostatnich 5 lat. Ostatecznie wiosenne przymrozki wyrządziły mniejsze szkody niż początkowo sądzono i tym samym mniejsze niż miało to miejsce wiosną 2021 roku. Jeśli chodzi o strukturę uprawianych odmian, to jest ona od lat niezmienna. Na pierwszy miejscu jest Golden Delicious (320 tys. ton), następnie Gala (254 tys. ton) i Granny Smith (123 tys. ton).

Kończący się sezon był udany dla francuskich sadowników. Ich przychody wzrosły o 8% w porównaniu ze średnią z ostatnich 5 sezonów dzięki wysokim cenom. Niemniej, wyraźnie zmniejszył się francuski eksport jabłek. Francuscy analitycy zwracają uwagę na rosnącą produkcję w Polsce, która widoczna jest w coraz większym imporcie z naszego kraju.

Zbiory jabłek w Polsce w 2022 roku (jak co roku) będą budziły bardzo wiele emocji. Zarówno w kraju jak i zagranicą. Na pierwsze prognozy Głównego Urzędu Statystycznego musimy poczekać do końca lipca. Z kolei prognozy WAPA zostaną zaprezentowane na początku sierpnia na kongresie Prognosfruit w Belgradzie.

źródło: agreste.agriculture.gouv.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here