Francja: Przegląd strat po przymrozkach

przymrozki zimni ogrodnicy

Arktyczne powietrze było powodem wystąpienia we Francji kilku nocy z temperaturami poniżej zera. Po kilku dniach powoli wyłania się obraz i skala zniszczeń. Jest ona bardzo duża. Tamtejszy rząd już zapowiedział pomoc i zarezerwował środki finansowe na ten cel.

Wśród krajów Europy Zachodniej zdecydowanie najbardziej ucierpiały uprawy sadownicze w Francji. Najgorsze były 3 noce od 5 do 8 kwietnia. Wówczas w wielu rejonach kraju temperatury spadły nawet do minus 7 stopni poniżej zera.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Przymrozki spowodowały straty we wszystkich gatunkach owoców ziarnkowych, pestkowych a także w winnicach. Są różne w zależności od regionu. W Burgundii, która słynie z uprawy winogron, surowca w tym roku będzie o 90% mniej. Sadownicy gospodarujący w dolinie Rodanu na południu Francji szacują, że owoców w tym roku zbiorą około 20%. Nie inaczej jest w jabłoniach, gruszach, czereśniach czy śliwach. W zależności od regionu kraju, sadownicy raportują straty na poziomie od 30% do niemal całkowitych.

Pomimo tego, że nie są znane ani procentowe ani finansowe statystyki strat to sytuacja jest tragiczna. Wystarczy przytoczyć słowa francuskiego Ministra Rolnictwa, który mówi o „prawdopodobnie największej katastrofie rolniczej stulecia”. Rząd zapowiedział uruchomienie pomocy dla sektora. Sadownicy otrzymają rekompensaty w wysokości 30% rocznego plonu. Środki są zarezerwowane ale nie ujawniono dokładnej puli pieniędzy na ten cel.

mrozy FrancjaSadownicy na terenie całego kraju walczyli na wszystkie sposoby z przymrozkami. Używano palników gazowych, zraszania nadkoronowego i setek tysięcy świec dymnych. Te ostatnie tworzyły piękne iluminacje świetlne. Nierówna walka francuskich sadowników z mrozem

Kilka dni temu eksperci rynku owoców informowali na łamach tamtejszych, ogólnokrajowych mediów o nadchodzących wzrostach cen. Prognozowano je na przykładzie owoców pestkowych – moreli i brzoskwini. Handlowcy szacują, że cena moreli może wzrosnąć niemal dwukrotnie. Węgierskie i francuskie media zapowiadają rok wysokich cen owoców

źródło:  ouest-france.fr / rtl.fr

mapy: meteociel.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here