Gala Royal, Gala Must: sprzedać czy nie?

gala eksport

Przybywa ofert kupna i sprzedaży Gali. Handel będzie nabierał przysłowiowego rozpędu. Niektóre oferty są jednak poniżej kosztów produkcji i nie należy się na nie godzić. 

Obecnie przeważają oferty kupna paskowanych sportów Gali na sortowanie względem ofert kupna za wagę w skrzyni. Co jest zresztą bardzo wygodne z punktu widzenia grup producenckich. Wielu odbiorców w tym sezonie oferuje 3 lub 4 ceny w zależności od kalibrów jabłek. Wśród setek ofert znajdziemy zarówno te na które można przystać, jak również takie, które są nie do zaakceptowania z punktu widzenia kosztów produkcji.

Kupujący za paskowane sporty Gali oferują:

1,30 – 1,70  za jabłka powyżej 70 milimetrów średnicy

1,00 – 1,20  za jabłka 65 – 70 milimetrów

0,70 – 0,80  za jabłka 60 – 65 milimetrów

Zatem w przypadku najniższych ofert średnia z sortowania całej partii zapewne będzie zbliżona do kosztów produkcji kilograma wysokiej jakości jabłek.

Jeszcze niższe są oferty kupna Gali Must. Spotkaliśmy się nawet z ofertą kupna na poziomie 0,90 zł/kg za jabłka powyżej 70 milimetrów. Jest to oferta nie do zaakceptowania zważywszy na aktualną inflację i błyskawicznie rosnące koszty produkcji. Obecnie sprzedaż Gali Must na sortowanie nawet w przypadku najlepszych ofert będzie skutkowała wyłącznie zwrotem kosztów produkcji. Zatem sadownicy nie powinni się na nie godzić. Tylko jednomyślność i niezgoda na sprzedaż w takiej cenie może przynieść efekty.

W przypadku Gali Must dominują oferty:

1,00 – 1,20  za jabłka powyżej 70 milimetrów średnicy

0,80 – 1,00  za jabłka 65 – 70 milimetrów

0,70 – 0,80  za jabłka 60 – 65 milimetrów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here