Gdzie najlepiej sprzedać Lobo?

Lobo ceny

Zbiory Lobo już się zakończyły. Rozpoczyna się zatem kilkumiesięczny sezon handlu odmianą. Za ile można sprzedać Lobo na rynkach hurtowych i w grupach producenckich?

Na rynkach hurtowych Lobo zaczęło pojawiać się w drugim tygodniu września. Również w przypadku tej odmiany mieliśmy do czynienia ze zbyt wczesnym zbiorem i oferowaniem niedojrzałych owoców. Pomijając pierwsze oferty hurtowe ceny są bardzo stabilne. Przez trzy tygodnie ceny wysokiej jakości Lobo wahają się od 20 do 30 zł (1,33 – 2,00 zł/kg) za skrzynkę w zależności od rozmiaru. Przeciętnie 1,50 zł za kilogram.

Pomimo faktu, że stosunkowo duże ilości Lobo trafiały do bezpośredniej sprzedaży to ceny nie spadły. Sadownicy oferowali przede wszystkim owoce z młodszych sadów, które zdecydowanie słabiej się przechowują. Chociaż z powodu ogólnej (dużej) podaży jabłek ceny Lobo nie są wyższe to fakt, że stawki nie spadły w okresie zbiorów świadczy o stałym i dobrym popycie na odmianę. Obecnie zakończyła się sprzedaż wspomnianych partii z młodych sadów, a w związku z tym spadła podaż Lobo. W efekcie sprzedaż hurtowa jest znacznie bardziej płynna. Pisaliśmy o tym fakcie w artykule Co słychać w hurcie? Bronisze 27.09.2021 W ciągu ostatnich dni to właśnie o Lobo najczęściej pytali kupujący na podwarszawskich Broniszach.

Za Lobo przygotowane do sprzedaży w gospodarstwie w karton kupującego można otrzymać 1,20 – 1,30 zł za kilogram. Oferty dotyczą jabłek powyżej 75 milimetrów średnicy. Za jabłka przygotowane w drewniane skrzynki z przeznaczeniem na dalsze rynki hurtowe sadownicy otrzymują podobne stawki.

Od jakiegoś czasu odmiana jest również skupowana przez grupy producenckie. Oferty kupna od jakiegoś czasu najczęściej wynoszą około 1,00 zł za kilogram. Nie zapominajmy, że średnia cena z sortowania może być znacznie niższa. Czyni to ten kanał sprzedaży najmniej opłacalnym z punktu widzenia sadownika. Podsumowując, pomimo dodatkowego czasu i kosztów to rynek hurtowy wydaje się być najlepszy kanałem zbytu dla wysokiej jakości jabłek odmiany Lobo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here