Wśród tradycyjnych, ręcznych sekatorów znajdziemy narzędzia o długości od 40 do 55 centymetrów. Chociaż są one w mniejszości to mają swoich zwolenników.
Opisywane sekatory ważą najczęściej od 600 do 700 gram. Dla części sadowników to właśnie niska masa jest najistotniejszym argumentem do ich zakupu. Ich ceny są porównywalne z dłuższymi narzędziami. Wszyscy, znaczący producenci mają je w swojej ofercie.
Narzędzia takie świetnie sprawdzą się w karłowych sadach. Tam, gdzie musimy wykonać dużo cięć na cienkich gałązkach, a także od czasu do czasu usunąć grubszą gałąź – wymiana dolnego pietra korony. Krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie sekator jednoręczny jest niewystarczający. Jednak krótki sekator nie sprawdzi się w każdym sadzie. Praca nimi nie będzie komfortowa w starszych, półkarłowych sadach. A także tam, gdzie trzeba ucinać gałęzie o większych średnicach. Są sadownicy, których zdaniem jest to idealne, pośrednie rozwiązanie przy cięciu intensywnych sadów karłowych.
Wraz z biegiem lat wśród sadów jabłoniowych w Polsce było coraz więcej sadów karłowych. Równocześnie, podobny trend możemy zauważyć w przypadku sekatorów dwuręcznych. Z sekatorów o długości (najczęściej) 90 centymetrów sadownicy zaczęli coraz częściej używać sekatorów 60-cio centymetrowych. Wielu producentów oferuje jeszcze krótsze i lżejsze narzędzia.