Genevę i Papierówkę kupują już nieliczne firmy, można też jechać na rynek hurtowy

Papierówka Geneva

Także w przypadku pierwszych, letnich odmian jabłek sadownicy mają do wyboru już dwa kanały sprzedaży. Ile oferują firmy handlowe i kupcy na rynku hurtowym?

Ruszył skup jabłek z nowego sezonu

Pierwsi przedsiębiorcy informują w sieci o chęci zakupu letnich odmian jabłek. Papierówka i Early Geneva są kupowane po 3,50 zł/kg. Wymagana minimalna średnica jabłek to 65 mm. Jak przekazuje nam Dominik Dobrosz (Platinum Fruits) owoce trafią do dalszej dystrybucji na terenie kraju. Znając parametry letnich odmian, dalsze wysyłki byłyby bardzo ryzykowne.

Geneva i Papierówka – ceny hurtowe, 27.06.2024

W tym sezonie zbiór letnich odmian jabłek rozpoczął się wyjątkowo pod koniec czerwca, a nie pod koniec lipca. W sprzedaży dominują dziś przede wszystkim Papierówka (Oliwka Inflancka) i Early Geneva. Ponadto w sprzedaży są także małe partie innych letnich odmian.

Pierwsze partie Genevy pojawiły się na rynku w Broniszach kilka dni temu, oferowane były w wysokich cenach – 3,00 i 5,00 zł/kg w zależności od jakości (45 lub 75 złotych za skrzynkę). W ciągu tygodnia sprzedających przybyło, ale ceny na razie pozostają niezmienne dzięki płynnej sprzedaży.

Sadownicy oferują także Papierówkę, która jest nieco tańsza. Obecnie oferowana jest przeważnie od 3,00 zł do 4,00 zł/kg (45 – 60 zł za skrzynkę). Niższa cena Papierówki wynika z jej wyjątkowej „kapryśności” w obrocie handlowym. Z kolei detaliści twierdzą, że z roku na rok popyt na odmianę jest coraz niższy. Młodsi konsumenci po prostu jej nie znają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here