Można powiedzieć, że Golden Delicious jest dziś odmianą pełną kontrastów. Na rynku jabłek przemysłowych popyt jest wysoki, a ceny satysfakcjonują. Na rynku jabłek deserowych jest odwrotnie. Kryzys obserwujemy od kilku miesięcy… Jak obecnie kształtują się ceny tej odmiany?
Skrajne przypadki – ceny Goldena, 25.09.2024
Wczoraj informowaliśmy o najlepszej ofercie zakupu Goldena Deliciousa na obieranie. Firma spod Grójca oferuje 1,45 zł/kg netto (1,55 zł/kg brutto). Z kolei suchy przemysł z odmiany z przeznaczeniem na soki/musy/przeciery sprzedamy w cenie od 1,20 do 1,30 zł/kg.
W tym samym czasie jeden z podmiotów handlowych z gminy Belsk Duży (powiat grójecki) oferuje za Goldena na sortowanie 1,30 zł/kg (60 – 70 mm) oraz 1,60 (70 mm+). Równocześnie dla sadowników z zagłębia sandomierskiego i Powiśla Lubelskiego stawki są w obu przypadkach o 10 groszy niższe. Zapewne chodzi o koszty transportu.
Kto nie potrafi liczyć, sprzeda na sortowanie
Co, jeśli sadownik z okolic Sandomierza zdecyduje się sprzedać swojego Goldena wspomnianej grupie? Gdy w całej partii będzie 20% owoców w rozmiarze 60-70 mm oraz 10% jabłek przemysłowych, to średnia cena z sortowania wyniesie 1,35 zł/kg (1,44 zł/kg brutto). Zatem w porównaniu ze sprzedażą na musy/przeciery, delikatny zbiór ręczny i oczekiwanie 90 dni na pieniądze będą mijały się z celem…
Nieco większą różnicę w stawkach osiągnie w tym wypadku sadownik z Grójca. Średnia za tą samą partię wyniesie 1,44 zł/kg (1,54 zł/kg brutto). Czyli tyle, ile maksymalnie oferuje wspomniana firma spod Grójca. Jeśli partia będzie wyższej jakości, to różnica w cenach będzie swoistą „skórką za wyprawkę”…
Mamy przecież wolny rynek
W obu przypadkach różnice między cenami jabłek przemysłowych i deserowych odmiany Golden Delicious są na tyle znikome, że sprzedaż wybranym podmiotom będzie gorszą decyzją niż skierowanie jabłek do przetwórstwa. Problemem nie jest tu popyt ze strony przetwórców, a brak popytu na jabłka deserowe tytułowej odmiany ze strony finalnych odbiorców oraz importerów z zagranicy.
Jeśli zatem rynek sprawił, że wybrane podmioty handlowe nie mogą zapłacić więcej niż 1,60 zł/kg za owoce powyżej 70 mm i są alternatywy, to nie powinny one kupić ani kilograma Goldena. W końcu sadownikom ten sam wolny rynek dał inne oferty sprzedaży. Fakt, że pozostaje tylko rynek przetwórstwa, to oddzielny temat…