Jak co roku listopad to miesiąc karczowania sadów. To na jakie odmiany wymienimy część starych sadów, będzie zapewne miało wpływ na europejską strukturę uprawy jabłoni, bo przecież Polska to największy producent jabłek w Europie. Jak zatem wygląda owo zagadnienie w ujęciu całej wspólnoty?
Dane dotyczące struktury odmian jabłoni w UE opublikowała w nowym raporcie Komisja Europejska. Pierwsza trójka w Unii Europejskiej to Golden Delicious (21%) Gala (11%) i co ciekawe, Idared (9%). Dane dotyczą sezonów 2014/15 – 2016/17. Na przestrzeni ostatnich lat w UE można zaobserwować kilka wyraźnych trendów, które będą miały wpływ na kształt prezentowanego diagramu.
Warto zwrócić uwagę, że bardzo dużo mówi się o rosnącej popularności odmian klubowych. Jednak analizując diagram widzimy, że jedynie Cripps Pink (Pink Lady) stanowi znaczny odsetek w ujęciu całkowitej europejskiej produkcji – 2%. Pozostałe kilkanaście klubowych odmian razem stanowi zaledwie 1% ogólnej produkcji.
W Polsce widzimy masowe odchodzenie od odmian, których zagospodarowanie na rynku w urodzajnym sezonie jest trudne. Przoduje Idared i Gloster. Nasadzeń Idareda jest najwięcej właśnie w Polce. W związku z tym trendem i kolejnym przedłużaniem sankcji ze strony Rosji, można przypuszczać, że za kilka lat w ujęciu całej Unii Idared może spaść z trzeciego miejsca pod względem uprawianych odmian.