Gradobicia we Włoszech

grad we wloszech

Pogoda w miniony weekend była dla Włochów bardzo niesprzyjająca. Burze i gradobicia wystąpiły sobotę, 4 lipca, w różnych rejonach na terenie całego kraju. Oprócz uszkodzeń owoców wystąpiły również szkody w postaci zniszczonych konstrukcji wspierających i sieci przecigradowych.

Straty wywołane przez gradobicia szacowane są w rożnych regionach na terenie Włoch. Według pierwszego raportu Coldiretti na temat skutków burz, straty występują przede wszystkim w rejonie Lombardii i Piemontu, Emilii Romani, Basilicata, i Apulii.

Uszkodzenia dotyczą głównie winnic i gajów oliwnych, ale także drzew owocowych, zbóż i upraw warzywniczych. W Apulii przedstawiciele środowiska branżowego mówią o czarnym dniu dla rolnictwa.

Włoskie media podkreślają, że klęski (gradobcia, nawałnice) spowodowane zmianami klimatycznymi pojawiają średnio co 20 dni. Takie zjawiska zaczęły występować częściej od 2013 roku. Ponownie odzywają się głosy o konieczności zmian w systemie ubezpieczeń, tak, aby warunki były bardziej korzystne dla producentów.

 

Źródło: Coldiretti, fot. CIA Puglia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here