Grupa Galster: Nadprodukcja nie będzie dotyczyła paskowanej Gali

Gala Royal w Wietnamie

Grupa Producentów Owoców Galster działająca na terenie Kujaw, niedaleko Bydgoszczy, wysłała pierwszy próbny karton typu buszel z polskimi jabłkami, który wczoraj dotarł na Tajwan. Wkrótce planowana jest również wysyłka pierwszego kontenera. O wysyłce rozmawialiśmy z Mateuszem Wajnertem, Kierownikiem Działu Handlowego w tej grupie.

Tajwańczykom wysłaliśmy Galę Royal

– Na Tajwan wysłaliśmy Galę Royal. Wydaje mi się, że ten rynek jest otwarty na inne odmiany, jednak Gala Royal jest odmianą najbardziej popularną wśród jabłek z Europy dostarczanych na Tajwan. Daje nam również poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o bezpieczny transport jabłek. Oprócz popularności i rozpoznawalności, jest jedną z najtwardszych odmian. Jej dodatkowym atutem jest trwałość, jeśli chodzi o dalekie wysyłki. Towar musi być z kontrolowanej atmosfery, po aplikacji produktów przedłużających trwałość owoców – wyjaśnia handlowiec.

 Mateusz Wajnert
Mateusz Wajnert

Azjaci szukają słodkich jabłek, my zwracamy uwagę na trwałość

Mamy doświadczenia, jeśli chodzi o handel z rynkami azjatyckimi, szczególnie jeśli chodzi o Wietnam, Singapur czy Filipiny. Rzeczywiście, głównym kryterium wyboru jabłek jest smak. Azjaci pytają o jabłka słodkie i chrupkie, tzw. crunchy. – Jednak należy przyznać, że nie wykluczają innych odmian jabłek, jednak w tym sezonie byłbym bardzo ostrożny, jeśli chodzi o inne odmiany. Testową przesyłkę jednego buszla jabłek przesłaliśmy lotniczym transportem cargo, czas wyniósł 5 dni, jednak czas wysyłki kontenerów wyniesie ok. 45 dni, dlatego musimy być pewni jakości jabłek.  Będziemy proponowali również inne odmiany jabłek, ale tak jak mówiłem, w tym sezonie wolimy zostać przy bezpiecznym wyborze – mówi.

Paskowana Gala króluje, jeśli chodzi o wysyłki na dalekie rynki

Zdaniem Mateusza Wajnerta Gala Royal długo będzie królowała, jeśli chodzi o wysyłki na dalekie rynki, dlatego nie martwi się, jeśli chodzi ilości nasadzeń tej odmiany w naszym kraju. – Bardzo prawdopodobne, że przy urodzajnym roku ponownie pojawi się temat nadprodukcji i problemów związanych ze sprzedażą niektórych odmian – mówi. Jego zdaniem problem ten nie będzie jednak dotyczył paskowanych sportów Gali, ponieważ jest to odmiana, która nie tylko jest znana na zagranicznych rynkach, ale także jest słodka i dobrze znosi transport.

Gala RoyalWażna jest jakość jabłek

Jak podkreśla przedstawiciel grupy, niezmiennie ważna jest jakość. Gala musi być wyprodukowana z dbałością między innymi o odpowiedni termin zbioru, wybarwienie, a także odpowiedni zbiór (brak obić).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here