Grusze na dwa przewodniki. BIBAUM® w gruszach

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

giulio

Również w Polsce będą powstawały sady gruszowe w systemie BIBAUM®. Co daje sadownikowi ten system z punktu widzenia produkcji gruszek wysokiej jakości?

Bez wątpienia w Polsce rośnie zainteresowanie uprawą grusz. Trend ten zauważają także handlowcy i szkółkarze z Europy Zachodniej. Polscy sadownicy widzą w gruszach alternatywę dla jabłoni, co wynika głównie ze spadającej produkcji na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech. Statystyki zbiorów pokazują, że kraj ten zmaga się z dotkliwymi problemami związanymi ze zmianami klimatu.

Korzyści uprawy grusz w systemie BIBAUM®

Nowe sady gruszowe w naszym kraju to przede wszystkim drzewka na podkładkach Pigwa S1, czy Pigwa Q-Eline. Alternatywą dla tradycyjnych systemów prowadzenia sadów jest system zwany także dwuosiowym, promowany przez włoską szkółkę Mazzoni z okolic Ferrary. System ten zapewnia lepsze doświetlenie korony drzewa, co jest kluczowe dla jakości owoców.

Gruszki, mimo że nie mają intensywnych czerwonych kolorów jak jabłka, potrzebują większej ilości światła. Celem naukowców i szkółkarzy było stworzenie wąskiej ściany owoconośnej dla lepszej dystrybucji światła. To gwarantuje system BIBAUM®. Produkcja owoców odbywa się w wąskim szpalerze maksymalnie 30-35 cm od przewodnika, co zapewnia najlepsze warunki dla wzrostu gruszek o wysokiej jakości, a takich oczekuje rynek.

Holenderscy doradcy wielokrotnie podkreślają, że najładniejsze owoce rosną na uniesionych pędach blisko przewodnika – właśnie takie pędy widzimy na drzewkach dwuosiowych. W ofercie grupy Mazzoni dostępne są odmiany takie jak Konferencja, Abate Fetel, Williams, Cesarz Aleksander oraz odporna na zarazę ogniową odmiana Harrow Sweet. Do wyboru mamy podkładki Adams, Sydo® i BA29.

grusze grusze bibaumgrusze bibaum

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here