Gruszki: Unia wyprodukuje więcej owoców, więc mniej ich kupi

gruszki

Uprawa gruszek w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności. Chociaż z gatunkiem kojarzą nam się przede wszystkim Belgia i Holandia, to Chiny są niepodzielnym, światowym liderem w produkcji.

Prognozuje się, że światowa produkcja gruszek w sezonie 2022/23 spadnie o 647 000 ton do 23,9 miliona ton, ponieważ Chiny, podobnie jak w przypadku jabłek notują znaczące straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. „Gruszkowy” lider wyprodukuje w tym roku prawie 18 milinów ton owoców. Rząd zachęca rolników do uprawy zbóż. Więc podobnie jak w przypadku jabłoni, sady są karczowane.

Jeśli chodzi o UE to produkcja wzrośnie o 240 000 ton do 2,1 miliona ton z powodu  dobrych warunków w Beneluksie i częściowej odbudowie produkcji we Włoszech po zeszłorocznych, niszczących mrozach. Jednak włoscy producenci (jak wcześniej informowaliśmy) narzekają na małe rozmiary gruszek z powodu suszy i fali upałów.

Jeśli chodzi o cały, unijny eksport to przewiduje się, że wzrośnie on o zaledwie 13 000 ton do 360 000 ton. Natomiast import, podobnie jak w przypadku jabłek, będzie niższy o 21 000 ton i spadnie do 165 000 ton w sezonie. Będzie to następstwo nieco większej produkcji we Wspólnocie.

źródło: raport USDA / Fresh Apples, Pears and Table Grapes. World Markets and Trade

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here