GUS podtrzymuje, że zbiory jabłek będą wyższe niż w 2019

zbiory jabłek 2020 szacunki gus

Zdaniem GUS zbierzemy o 10 procent więcej jabłek niż w 2019 roku.

Szacuje się, że zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych wyniosą w tym roku ok. 4,2 mln ton, tj. o ok 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego. Uprawy sadownicze przezimowały w tym roku bez większych strat. Natomiast wiosenne przymrozki w połączeniu ze znacznym przesuszeniem gleby występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców obniżyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych.

Majowe opady deszczu przerwały postępujący deficyt wody w uprawach sadowniczych, a w rejonach koncentracji produkcji owoców tzn. w województwie lubelskim i świętokrzyskim, w wyniku obfitych opadów odnotowano wręcz jej nadmiar. Od połowy lipca do połowy września nastąpiła znaczna poprawa pogody i warunków wegetacji, co miało dobry wpływ na plonowanie malin i borówki amerykańskiej.

Na obecnym etapie szacuje się spadek plonowania śliw (zbiór odmian późnych może wpłynąć na zmianę oszacowania produkcji tego gatunku), wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn oraz truskawek.

Produkcję owoców z drzew szacuje się obecnie na ponad 3,7 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych.

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane na ok. 3,4 mln t (w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 10% więcej). Nowe plenne odmiany wchodzące do uprawy oraz wzrost powierzchni nawadnianych sadów wpływają na wielkość zbiorów. Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67,5 tys. t, tj. na poziomie roku ubiegłego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 90 tys. t, tj. o ok. 5% mniej niż w poprzednim roku.

Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 151 tys. t (tj. na poziomie nieco niższym aniżeli zbiory z roku poprzedniego), natomiast tegoroczne zbiory czereśni oceniono na ok. 40 tys. t.

Szacuje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także niższe o ok. 4% od produkcji z roku 2019 i wyniosą ok. 16 tys. ton.

Źródło: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here