Hiszpania: rozpoczyna się seria rolniczych protestów

strajk rolników

Hiszpańscy producenci warzyw i owoców są, jak sami mówią „na granicy”. Szereg problemów zmusza ich do wyjścia na ulice. Chcą przede wszystkim bardziej sprawiedliwego podziału dochodów w ramach łańcuchów dostaw. 

Hiszpańscy producenci owoców i warzyw protestują na ulicach z kilku powodów. Przede wszystkim z powodu wzrostu kosztów produkcji i i przewag kontraktowych w łańcuchach dostaw. Te powodują spadek dochodowości. Istotna kwestia to także nieuczciwa konkurencja, jeśli chodzi o import owoców. Hiszpanię szczególnie dotyka import z Afryki Północnej. Dlatego producenci domagają się zwiększenia kontroli na granicach.

Sadownicy na południu Hiszpanii skarżą się także na niskie ceny, które kontynuują trend spadkowy. Cena cytryn spadła o ponad połowę w dwa tygodnie z 0,55 do 0,25 euro/kg (z 2,54 do 1,15 zł/kg). Pomarańczy o 33%, z 0,21 do 0,14 euro/kg (z 0,91 do 0,64 zł/kg). Mandarynek o 35%, z 0,65 do 0,42 euro za kg, (z 3,00 do 1,94 zł/kg). To tylko jeden z powodów złych nastrojów wśród producentów.

Protesty dotyczą także wprowadzania w Unii Europejskiej przepisów Wspólnej Polityki Rolnej i związanych z nią wymagań środowiskowych. Strajkujący zwracają uwagę rządu na problemy z dostępnością siły roboczej, kwestię ubezpieczeń upraw i wysokie ceny energii elektrycznej. Protesty jest organizowane pod hasłem „walka o przetrwanie andaluzyjskiej wsi” i odbędą się w kilku miastach. Dziś protest w Kordobie.

zdjęcie: asaja.com

źródło: cronicadeandalucia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here