Horti Leaders Club 2023

Degustacja jabłek "Odmiany przyszłości"

31 stycznia 2023 roku w Sandomierzu odbyła się kolejna edycja Horti Leaders Club 2023 firmy Corteva Agriscience. Podczas spotkania m.in. podsumowano miniony sezon ochrony roślin sadowniczych, a także zwrócono uwagę na zagrożenia, z którymi należy się liczyć w nadchodzącym.

Panel dyskusyjny poprowadził Adam Paradowski (Plantpress), a udział w nim wzięli doradcy sadowniczy Robert Binkiewicz (Agrosimex) oraz Krzysztof Gasparski (Procam), a także dr Wojciech Piotrowski (IO w Skierniewicach) i Łukasz Wrzoskowicz (Corteva Agriscience). Jak zgodnie informowano, w minionym sezonie to nie choroby a szkodniki były największym wyzwaniem w ochronie sadów. Najwięcej problemów w uprawie jabłoni przysporzyły tarcznik niszczyciel (jeszcze nie tak dawno notowany głównie na Lubelszczyźnie, a obecnie już także w innych rejonach kraju) oraz bawełnica korówka. Natomiast w sadach gruszowych dużym problemem była miodówka. Bez dobrze przemyślanej, racjonalnej, opartej na wynikach lustracji sadów ochronie walka z ww. szkodnikami jest bardzo trudna.

W ochronę przed niektórymi szkodnikami i chorobami doskonalone wpisują się produkty oferowane właśnie przez firmę Corteva, o czym informował podczas spotkania Łukasz Wrzoskowicz. Szczególną uwagę zwrócił m.in. na dobrze już znany wielu sadownikom preparat Delegate™ 250 WG (zawiera spinetoram: związek z grupy spinozyn). Produkt ten polecany jest do zwalczania w uprawie jabłoni owocówek, zwójkówek liściowych, szrotówka oraz miodówki w sadach gruszowych. Efekt jego działania widoczny jest już po kilkudziesięciu minutach od zastosowania. Na szkodnika działa żołądkowo i kontaktowo, a na roślinie działa powierzchniowo i translaminarnie. Natomiast do ochrony przed mączniakiem prawdziwym poleca TaliusTM Sad (zawiera proquinazyd – związek z grupy chinazolin). Preparat ten dzięki działaniu translaminarnemu i gazowemu przemieszczaniu się chroni rośliny oraz hamuje kiełkowanie i żywotność zarodników. Z kolei Fontelis™ 200 SC (zawiera pentiopirad – związek z grupy karboksyamidów), to środek grzybobójczy, przeznaczony do ochrony przed parchem jabłoni, mączniakiem prawdziwym oraz szarą pleśnią. Można stosować go zapobiegawczo lub interwencyjnie. Jeżeli natomiast chodzi o odżywianie roślin Łukasz Wrzoskowicz (Corteva) zwrócił uwagę na zalety BlueN® – produktu biologicznego wspierającego odżywianie roślin, a zawierającego unikatowe bakterie Methylobacterium, które w odróżnieniu od bakterii brodawkowych, osiedlają się w części nadziemnej roślin dostarczając im azot z powietrza. Dodatkowo wspomagają fotosyntezę absorbując długie fale światła, a także zwiększają produkcję metanolu oraz wykorzystanie żelaza i molibdenu.

Podczas tegorocznego spotkania jeden z punktów dotyczył również zmian w doborze odmian jabłoni. O tym, na jakie aspekty obecnie zwracają uwagę producenci i konsumenci owoców m.in. w USA oraz o trendach na naszym rynku informowała Kamila Jankowska. Uczestnicy spotkania wzięli udział także w degustacji i ocenie jabłek nowych odmian. Natomiast Mirosław Korzeniowski (Stowarzyszenie AGROEKOTON) zaprezentował wyniki raportu „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”. W raporcie tym zawarte są informacje dotyczące dotychczasowych osiągnięć branży ogrodniczej jako fundamentu do dalszej, zrównoważonej modernizacji polskiego ogrodnictwa. Ponadto mówiono o ekoschematach, szczególnie w kontekście branży sadowniczej.

M.S.

Sławomir Kutryś, Corteva Agriscience
Kamila Jankowska
Łukasz Wrzoskowicz, Corteva Agriscience
Debata: Podsumowanie sezonu 2022 okiem doradców sadowniczych z różnych rejonów Polski; co nas czeka w nadchodzącym sezonie – panel dyskusyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here