Hurtowe ceny jabłek we Włoszech – stabilizacja i wzrosty

jabłka w Turcji

Podobnie jak w Polsce, kończą się zbiory jabłek w Południowym Tyrolu. Zupełnie inaczej prezentują się hurtowe ceny jabłek. We włoskich cennikach dominują stabilizacja lub nieznaczne wzrosty.

Włoscy eksperci zaznaczają, że w przypadku jabłek sprzedaż zarówno krajowa jak i zagraniczna utrzymuje się na dobrym poziomie. Dzięki temu w przypadku wybranych odmian można zaobserwować nieznaczne wzrosty cen. Uogólniając od kilku tygodni ceny jabłek są bardzo stabilne, a sama sprzedaż przebiega płynnie.

Niżej wypisane są uśrednione ceny publikowane przez zrzeszenie włoskich rynków hurtowych. Najdroższa jest odmiana Fuji. Jak dodają eksperci tuż po szczycie zbiorów jak co roku zaobserwować odbicie cen od najniższego okresu w sezonie. Ponadto już teraz rosną ceny na rynku pierwotnym, co będzie skutkować kolejnymi wzrostami w hurcie.

Sytuacja w Polsce jest zupełnie odmienna. Za wybrane odmiany sadownicy otrzymują zaledwie połowę kosztów produkcji. Równocześnie na zachodzie mówi się o rosnącym popycie i ożywieniu na rynku jabłek.

Grupa Gala                   0,67 €/kg – 3,09 zł/kg

Golden Delicious           0,55 €/kg – 2,54 zł/kg

Grupa Jonagold            0,38 €/kg – 1,61 zł/kg

Fuji                             0,75 €/kg – 3,46 zł/kg

Red Delicious               0,65 €/kg – 3,00 zł/kg

Gruszka Abate Fetel     1,82 €/kg – 8,41 zł/kg

Gruszka Konferencja    1,12 €/kg –  5,18 zł/kg

 

źródło: ismeamercati.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here